RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Żołnierze, pochodnie – niemieckie wojsko żegna szefową MON. „Zbyt podobne, aby spać spokojnie”

Pożegnanie Ursuli von der Leyen przez niemiecką Bundeswehre w Berlinie (fot. PAP/EPA/OMER MESSINGER)
Pożegnanie Ursuli von der Leyen przez niemiecką Bundeswehre w Berlinie (fot. PAP/EPA/OMER MESSINGER)

Najnowsze

Popularne

W internecie pojawiły się nagrania z uroczystości pożegnalnej byłej już szefowej niemieckiego MON, która objęła stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej. W wydarzeniu wzięli udział m.in. żołnierze Bundeswehry, którzy – trzymając w rękach pochodnie – przemaszerowali przed Ursulą von der Leyen oraz Annegret Kramp-Karrenbauer, która zastąpiła ją w fotelu ministra obrony. Na wygląd ceremonii zwrócili uwagę dziennikarze i internauci – ich zdaniem rytuały przypominają pochody znane z czasów, kiedy w Niemczech panował nazizm.

Internauci przypomnieli, że gdy w Polsce z pochodniami maszerowali kilka lat temu choćby narodowcy, wielu komentatorów i polityków zarzucało im propagowanie faszyzmu i odwoływanie się do nazistowskich tradycji.

„Przykro się na to patrzy. Widocznie to jakiś rytuał, który przylega w obyczaju niemieckim. Niby nic strasznego, ale lata 30. żyją w pamięci” – skomentował jeden z nich.

Uroczystość ma długą tradycję w historii niemieckiego wojska i odbywa się według ustalonej sekwencji elementów muzycznych i wojskowych. Żegnając szefową MON orkiestra zagrała utwór „Wind of Change” zespołu Scorpions.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej