American Airlines zachęca do odwiedzenia Krakowa,…by napić się wódki

Linie lotnicze American Airlines w maju przyszłego roku uruchomią regularną trasę między Chicago i Krakowem. Z tej okazji jeden z największych podniebnych przewoźników wyprodukował spot wideo, w którym promuje połączenie między USA a stolicą Małopolski oraz kilkoma innymi miastami: Budapesztem, Tel-Awiwem, Pragą i Casablanką. Kontrowersję wzbudził jednak sposób, w jaki American Airlines zachęca do odwiedzenia polskiego miasta.

Zara oferuje „koszulę z bambusem”. Dobór modela wzbudził kontrowersje

Na stronie internetowej sieci sklepów odzieżowych pojawił się produkt nazwany „koszula z bambusem”. Ubranie w beżowym kolorze, z nadrukiem...

zobacz więcej

W klipie Vasu Raja, wiceprezes linii odpowiedzialny za siatkę połączeń, prezentuje kolejne miasta. I tak Tel Awiw reklamowany jest pięknymi plażami, a Budapeszt – rejsami po Dunaju. Casablanka z kolei promowana jest targami przypraw, Praga – teatrem marionetek, z kolei Kraków… możliwością napicia się wódki z przyjacielem.

Opublikowana reklama wywołała spore kontrowersje. Zareagował także Urząd Miasta Krakowa, publikując na swoim facebookowym profilu specjalne oświadczenie. Zaznaczono w nim, że „koncepcja promocji nowego połączenia lotniczego do Krakowa, która znalazła swój wyraz w spocie American Airlines absolutnie nie wpisuje się w politykę turystyczną i promocyjną miasta”. Zaznaczono, że Kraków jest postrzegany jako „wyjątkowe miejsce UNESCO, przyciągające co roku licznych turystów, którzy w czasie swojego pobytu korzystają z bogatej oferty kulturalnej Krakowa”.

„Kraków to jednocześnie nowoczesne centrum akademickie, które oferuje bogatą ofertę usług konferencyjnych i medycznych. To miasto, w którym na bazie dziedzictwa kulinarnego, produktów regionalnych i filozofii slow food rozwija się nowoczesna gastronomia. Doceniła to Europejska Akademia Gastronomiczna, która nadała Krakowowi tytuł Europejskiej Stolicy Gastronomicznej 2019 roku. Te fakty zostały pominięte przez specjalistów od reklamy tej linii lotniczej, którzy słabo przygotowali się do tego zadania, posługując się stereotypowymi wyobrażeniami o naszym kraju sprzed lat” – wskazują urzędnicy.

Ich zdaniem „bardziej smuci jednak niska ocena preferencji własnych klientów przez marketingowców American Airlines”. „Szkoda, że na takim potencjale projektowany jest rozwój tego przewoźnika” – zaznaczono.

Jak dodano w oświadczeniu, Kraków to miasto UNESCO, Europejska Stolica Kultury roku 2000, a także tegoroczna Stolica Kultury Gastronomicznej.

American Airlines planuje obsługiwać pomiędzy Krakowem a Chicago pięć lotów tygodniowo, od 7 maja do 23 października. Jak powiedział Vasu Raja, wiceprezes linii lotniczych, istnieje duże lokalne zapotrzebowanie na loty do miast Europy Środkowej.

Kraków Airport to drugie co do wielkości lotnisko w Polsce pod względem liczby pasażerów i największe lotnisko regionalne. W ubiegłym roku obsłużył ponad 6,8 miliona osób i odnotował 16-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

źródło:
Zobacz więcej