RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kulminacja uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tysiące wiernych

Uroczystości odbywają się niemal od 400 lat (fot. TT/Sankt_Kalwaria)

W sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej trwa kulminacja uroczystości odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystości, które odbywają się niemal od 400 lat, rokrocznie gromadzą setki tysięcy wiernych.

Dziś Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. „Przypomina nam o celu naszej drogi”

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przypomina nam ciągle o celu naszej chrześcijańskiej drogi. Maryja, wzięta z ciałem i duszą do nieba,...

zobacz więcej

Główne uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej zawsze odbywają się w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia. Ma to związek z kard. Karolem Wojtyłą, który jako metropolita krakowski zawsze uczestniczył w uroczystościach Wniebowzięcia na Jasnej Górze w Częstochowie. Chciał jednak też pielgrzymować do Kalwarii. Dlatego zaproponował, by bernardyni przenieśli odpust.

O godz. 6.30 rano w niedzielę w kościele Grobu Matki Bożej odbyła się msza święta, po której wierni poszli w procesji Wniebowzięcia NMP.

O godz. 11 pod przewodnictwem kard. Zenona Grocholewskiego odbyła się uroczysta suma, w której udział wzięło prawie 80 tys. wiernych. O godz. 18 odbędą się nieszpory i procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej na zakończenie odpustu.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej ufundowała na początku XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano dróżki przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.

źródło:
Zobacz więcej