RAPORT

Kampania 2020

Ks. Kachnowicz ukarany suspensą. „Za rok nie przejdzie mi bycie gejem”

Ks. Łukasz Kachnowicz został ukarany przez metropolitę lubelskiego (fot. TT/Łukasz Kachnowicz)

Były lubelski duszpasterz akademicki i katolicki publicysta, ks. Łukasz Kachnowicz, został ukarany przez abp. Stanisława Budzika suspensą. Kara jest konsekwencją porzucenia obowiązków kapłańskich oraz wypowiedziami i zachowaniem sprzecznymi z nauczaniem Kościoła.

Wspiera LGBT, bierze udział w paradach. Ksiądz pisze, że „odchodzi”

Abp Stanisław Budzik podjął wobec ks. Łukasza Kachnowicza kroki prawne, przede wszystkim upomnienie kanoniczne, wzywające do pokuty i wyznaczające...

zobacz więcej

Jak wyjaśnia ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej, karze suspensy mogą podlegać jedynie osoby duchowne. – Oznacza to, że ukarany nie może wykonywać czynności kapłańskich ani nosić stroju duchownego – tłumaczy ks. Jaszcz.

Łukasz Kachnowicz przyjął święcenia kapłańskie 29 maja 2010 r. Był ostatnim prezbiterem wyświęconym przez abp. Józefa Życińskiego. Pracował w Puławach i w Lublinie. Studiował Historię Kościoła na Wydziale Teologii KUL, uzyskując licencjat kościelny. Angażował się w Ruch Światło-Życie, Drogę Neokatechumenalną, Przystanek Jezus, a także archidiecezjalny projekt ewangelizacyjny Źródło. Był również duszpasterzem akademickim oraz publicystą katolickich portali.

Na początku wakacji, za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował o swoim „urlopie” od obowiązków duszpasterskich.

Od tego czasu umieszcza w sieci fotografie z jego udziału w paradach równości oraz teksty wspierające ruchy LGBT. W jednym z wpisów przyznał się do bycia homoseksualistą i do rezygnacji z kapłaństwa.

„Urlop roczny nie ma sensu, bo za rok nie przejdzie mi bycie gejem. Napisałem o tym, że życie w wielkiej tajemnicy i wypieranie prawdy o sobie prowadziło mnie coraz bardziej do narastania wewnętrznego napięcia, z którym coraz bardziej sobie nie radziłem. Depresja, sięganie po alkohol, który odbiera rozum. Nie mogłem już tak żyć, bo zacząłem się bać swojego życia” – napisał w jednym z ostatnich postów ks. Kachnowicz.

źródło:
Zobacz więcej