Bagaż pełen czaszek zwierząt na wrocławskim lotnisku

W walizce były czaszki m.in. kangurów (fot. arch. PAP/EPA/LUKAS COCH)

Podczas kontroli bagażu na lotnisku we Wrocławiu służby zatrzymały rodzinę, która w walizce przewoziła czaszki kangurów, pelikanów i wombatów. Sprawa trafi teraz do sądu.

Drugie awaryjne lądowanie na Okęciu. Zawrócił samolot lecący do Zurychu

Kolejne awaryjne lądowanie na warszawskim Lotnisku Chopina. Kapitan samolotu pasażerskiego z Warszawy do Zurychu po starcie zgłosił problemy...

zobacz więcej

O sprawie donosi „Gazeta Wrocławska”. Zatrzymane podczas kontroli osoby wracały z Australii. Na lotnisku Wrocław-Strachowice celnicy ujawnili w ich bagażu czaszki zwierząt – kangurów, pelikanów australijskich i wombatów. Jak podaje gazeta w walizce było też ponad 60 woreczków ptasich piór.

– Podróżni nie posiadali żadnych dokumentów zezwalających na przewóz z Australii do Unii Europejskiej wyżej wymienionych części zwierząt. Pojawiły się podejrzenia, że część ze zbiorów może podlegać ochronie Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), zbiory zostały zatrzymane – poinformowała Joanna Rybak-Brzezinka, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

Według gazety dyrektor zoo we Wrocławiu, który dokonał ekspertyzy znalezionych kości i piór poinformował, że „część z tych zbiorów znajduje się na listach CITES”.

Ze względu na fakt naruszenia konwencji CITES sprawa trafi do sądu.  

źródło:
Zobacz więcej