RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Siły Libijskiej Armii Narodowej zbombardowały cywilne lotnisko

Pas startowy na lotnisku w Zuwarze został poważnie uszkodzony i nie nadaje się do użytku (fot. Amru Salahuddien/Anadolu Agency/Getty Images)

Kierownictwo misji wsparcia ONZ dla Libii (UNSMIL) potępiło w specjalnym oświadczeniu dwukrotne zbombardowanie przez siły Libijskiej Armii Narodowej lotniska w Zuwarze na zachód od Trypolisu. Port nie ma znaczenia militarnego.

Ponad stu zaginionych. Największa katastrofa na morzu w tym roku

Co najmniej 116 osób uznano za zaginione po katastrofie statku z migrantami u wybrzeży Libii – podał w czwartek rzecznik libijskiej marynarki...

zobacz więcej

Szef misji UNSMIL w Libii Ghassan Salame podkreślił w oświadczeniu, że ONZ-owscy inspektorzy dokonali oględzin lotniska w Zuwarze i nie znaleźli tam żadnych elementów infrastruktury czy magazynowanych towarów, które „mogłyby mieć jakieś znaczenie militarne”.

Siły podporządkowane generałowi Chalifie Haftarowi tłumaczą się, że „hangary na tym lotnisku były wykorzystywane do przechowywania tureckich dronów używanych przeciwko ANL”.

W ocenie misji UNSMIL, która przed tygodniem straciła trójkę pracowników, zabitych podczas wybuchu samochodu pułapki w kontrolowanym przez ANL Bengazi, pas startowy na lotnisku w Zuwarze „został poważnie uszkodzony” i nie nadaje się do użytku.

Siły Libijskiej Armii Narodowej (ANL), które od pięciu miesięcy prowadzą ofensywę mającą pokonać siły uznawanego przez Zachód rządu jedności narodowej (GNA) skoncentrowane w Trypolisie, w coraz większym stopniu korzystają z lotnictwa wojskowego – zauważa Reuters. Ma to związek z brakiem spektakularnych osiągnięć na lądzie. Samoloty ANL atakowały już wcześniej lotnisko w Trypolisie oraz inne cele na przedmieściach stolicy.

Pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury pułkownika Muammara Kadafiego w 2011 r. Libia jest rozdarta między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie panuje rząd jedności narodowej Mustafy as-Saradża, ustanowiony w 2015 roku w Trypolisie i popierany przez ONZ, a na wschodzie – rząd samozwańczej ANL w Bengazi, którego szefem ogłosił się charyzmatyczny generał Haftar.

Turcja jest dostawcą dronów oraz ciężarówek dla sił lojalnych wobec rządu w Trypolisie, co – w zamyśle Ankary – ma zrównoważyć dostawy broni dla sił generała Haftara dokonywane przez Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie – twierdzi Reuters. Agencja powołuje się na źródła dyplomatyczne.

źródło:

Zobacz więcej