RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Włochy: Nieletni migranci opuścili statek organizacji pozarządowej

Na ląd sprowadzono w sobotę 27 nieletnich bez opieki (fot. arch.PAP/EPA/Concetta Rizzo)

27 nieletnich bez opieki sprowadzono na ląd z pokładu statku organizacji Open Arms, czekającego na wejście do portu koło włoskiej wyspy Lampedusa. Poprosił o to MSW premier Giuseppe Conte.

Statek z migrantami czeka na wpłynięcie do portu Lampedusy. Brak porozumienia ministrów

Niedaleko brzegów włoskiej wyspy Lampedusa stoi statek hiszpańskiej organizacji pozarządowej Open Arms ze 147 migrantami i czeka na zgodę na...

zobacz więcej

Na pokładzie zostało 107 migrantów.

Decyzję o przetransportowaniu nastolatków z jednostki do ośrodka dla imigrantów uznano za ustępstwo ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego w reakcji na apel premiera.

Salvini odpowiadając na list Contego wyjaśnił, że zgadza się na to w dowód „lojalnej współpracy”. Dwa dni wcześniej Conte zarzucił mu „nielojalność” w podejściu do migracji, a ta czwartkowa ostra wymiana zdań między nimi potwierdziła poważny kryzys rządowy i rozpad koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd.

Conte apelując do szefa MSW i wicepremiera o zgodę na zejście nieletnich ze statku zapewnił go, że sześć krajów UE – Francja, Niemcy, Luksemburg, Portugalia, Rumunia i Hiszpania potwierdziły gotowość przyjęcia migrantów z Open Arms.

Hiszpańska organizacja pomocowa wyraziła nadzieję, że jeszcze w sobotę pokład opuszczą wszyscy pozostali migranci.

Salvini zamknął ponad rokiem włoskie porty dla statków organizacji pozarządowych przewożących migrantów na Morzu Śródziemnym. Zarzuca im, że są „wspólnikami” przemytników ludzi i domaga się dystrybucji migrantów w krajach UE.

źródło:

Zobacz więcej