Zabijani i sprzedawani dla czarów. Kościół w Afryce walczy z okrutnym zabobonem

Problem jest najbardziej rozpowszechniony w Tanzanii, gdzie dokonano ponad połowy wszystkich morderstw na albinosach w Afryce ( fot. PAP/ Krystof Kriz)

Kościół w Afryce musi pracować nad edukacyjną, aby skończyć z przemocą, jaka spotyka na tym kontynencie ludzi z albinizmem – stwierdził wiceprzewodniczący Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki. Według statystyk przez ostatnie 5 lat na Czarnym Lądzie zabito około 150 osób z bielactwem.

Zabili księdza i wiernych. Potem podpalili kościół

Sześć osób, wśród nich ksiądz, zginęło w wyniku zamachu na katolicki kościół w Burkina Faso. Uzbrojeni napastnicy zaatakowali w trakcie niedzielnej...

zobacz więcej

Bp Sithembele Sipuka z Republiki Południowej Afryki zwrócił uwagę, że brutalne ataki na albinosów napędzane są zabobonem, zgodnie z którym ich części ciała są talizmanem mogącym uczynić kogoś bogatym. Albinosi są porywani i bardzo często okrutnie okaleczani. Za ich ich części ciała mieszkańcy Afryki płacą tysiące dolarów. Często wykorzystywane są jako element czarów.

Według statystyk przez ostatnie 5 lat na Czarnym Lądzie zabito około 150 osób z albinizmem. Problem ten jest najbardziej rozpowszechniony w Tanzanii, gdzie dokonano ponad połowy wszystkich morderstw na albinosach w Afryce. Kolejnymi krajami są Malawi, Mozambik i Kongo. Biskupi tych krajów wezwali służby bezpieczeństwa do wzmożenia wysiłków w celu ochrony albinosów oraz zaapelowali o doprowadzenie do rozbicia gangów handlujących częściami ich ciała.

źródło:
Zobacz więcej