RAPORT

Tusk kontra Tusk

Merkel dziękuje m.in. Węgrom i Polsce za wkład w zjednoczenie Niemiec

Kanclerz Niemiec Angela Merkel (fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel (fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON)

Kanclerz Angela Merkel dziękuje Węgrom i innym krajom Europy środkowo-wschodniej za wkład w zjednoczenie Niemiec. W specjalnym nagraniu wideo przypomniała, że zostało ono zapoczątkowane otwarciem austriacko-węgierskiej granicy 19 sierpnia 1989 roku. W tym dniu Węgry otwierając granicę z Austrią umożliwiły ucieczkę kilkuset Niemcom ze wschodu.

Kanclerz Merkel przybędzie do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

– Kanclerz Niemiec Angela Merkel przekazała, że będzie obecna na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej; zależy nam, by w...

zobacz więcej

– 700 obywateli z byłego NRD wykorzystało ten moment, aby uciec na zachód. Wtedy Węgry przyczyniły się do cudu zjednoczenia Niemiec. Jeżeli myślimy o tym dniu, to mamy świadomość, że bez aktywności mieszkańców wschodniej Europy, na przykład z Polski lub Czechosłowacji, nie osiągnęlibyśmy tego – powiedziała.

Angela Merkel przyznała, że Niemcy będą zawsze wdzięczni Węgrom za ich wyjątkowy wkład w zjednoczenie ich państwa. Podkreśliła, że otwarcie granicy z Austrią było ważnym czynnikiem w procesie burzenia muru i jednoczenia Niemiec. Jej zdaniem wydarzenia z 1989 roku były początkiem tworzenia wspólnej zjednoczonej Europy.

– Doprowadziło to w sumie do nowego europejskiego rozwoju, w którym nastąpiło zjednoczenie Europy i zakończenie zimnej wojny. Osiągnęliśmy nowe partnerstwo z krajami środkowej i wschodniej Europy, z którymi dzisiaj wspólnie żyjemy w Unii Europejskiej i w NATO – oznajmiła.

W poniedziałek kanclerz Niemiec weźmie udział na Węgrzech w obchodach 30. rocznicy tego wydarzenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej