RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rzepecki zrezygnował, nie będzie „jedynką” Kukiz’15 i PSL. „Co miałem powiedzieć ludziom?”

Poseł Łukasz Rzepecki miał otwierać listę Koalicji Polskiej w Koninie (fot. PAP/Paweł Supernak)

W nadchodzących wyborach parlamentarnych poseł Łukasz Rzepecki z Kukiz’15 nie wystartuje z listy Koalicji Polskiej, mimo, że dostał propozycję „jedynki” w okręgu konińskim. – Do Sejmu dostałem się z okręgu sieradzkiego, to jest zupełnie inne województwo, a w postulatach Kukiz’15 ma wpisane JOW-y. Co ja miałem powiedzieć ludziom w Koninie? – tłumaczy w rozmowie z portalem tvp.info Łukasz Rzepecki.

Z Kukiz’15 wyłania się nowe koło, kolejni posłowie odchodzą. Powstaje UPR

Czworo posłów Kukiz'15 złożyło rezygnację z członkostwa w klubie i poinformowało o utworzeniu nowego koła poselskiego o nazwie Unia Polityki...

zobacz więcej

Po sobotniej konwencji wyborczej PSL i ugrupowania Pawła Kukiza zaprezentowano „jedynki” list Koalicji Polskiej. Jedenaście pierwszych miejsc trafiło do polityków Kukiz’15. Jednym z nich miał być poseł Łukasz Rzepecki, który – jak przyznał w rozmowie z portalem tvp.info – dostał propozycję otwierania listy w Koninie.

Rzepecki jednak z tej propozycji zrezygnował, o czym poinformował także na zwołanej przed Sejmem konferencji prasowej. Jak tłumaczy, „nie miał innego wyjścia”.

– W 2015 roku dostałem się do Sejmu z okręgu sieradzkiego, czyli woj. łódzkiego. Teraz miałem startować z Konina, to zupełnie inne województwo (woj. wielkopolskie – przyp. red.). Ze swoimi wyborcami z okręgu sieradzkiego dotychczas uzgadniałem decyzję, także tą o starcie w nadchodzących wyborach – co miałem powiedzieć wyborcom w Koninie? – zaznacza poseł Rzepecki.

„Gdzie są te JOW-y?”

Podkreślił, że w postulatach Kukiz’15, a teraz także Koalicji Polskiej wpisane są tzw. jednomandatowe okręgi wyborcze, mimo to, dostał propozycję startu z okręgu, z którym nie ma żadnych związków.

– Tłumaczyłem Pawłowi Kukizowi, że nigdy nie byłem w Koninie, natomiast nadal przekonywano mnie do startu z tego okręgu. Więc pytam Pawła Kukiza: gdzie są te JOW-y? – powiedział Rzepecki.

Zaznaczył także, że nie może „dawać twarzy” listom Koalicji Polskiej, z powodu obecności na niej autonomistów ze Śląska, których poglądy są dla niego „nieakceptowalne”.

źródło:
Zobacz więcej