Szef MON: Dziś Polska jest bezpieczna, ale trzeba patrzeć w dłuższej perspektywie

Polska może się rozwijać, kiedy będzie bezpieczna; dziś jest bezpieczna, ale trzeba patrzeć w perspektywie dłuższej – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który w podwarszawskim Raszynie wziął udział w przysiędze 300 absolwentów szkół ponadpodstawowych, elewów służby przygotowawczej. W uroczystości wzięły udział osoby, które uczestniczyły w pierwszej edycji programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”.

Błaszczak w Berlinie: Wyzwaniem dla NATO jest agresywna Rosja

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się w piątek w Berlinie z minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer. Głównym...

zobacz więcej

– Bardzo się cieszę z waszej konsekwencji, z waszego wyboru życiowego. To niewątpliwie wzmacnia możliwości obronne RP – wasza decyzja, wasza determinacja wasze zaangażowanie, wasza odwaga – powiedział minister, dziękując zgromadzonym za to, że wiążą swoją przyszłość z Wojskiej Polskim.

– Jesteście młodym pokoleniem. To wy przejmiecie ster rządów w naszym kraju. Musicie być przygotowani, by sprostać wyzwaniom, jakie stoją przed Polską – dodał Błaszczak.

Jego zdaniem, niezwykle istotne dla przyszłych pokoleń jest „wychowanie w poczuciu patriotyzmu, w poczuciu służby dla Polski, dla naszej wspólnoty narodowej, dla nas wszystkich”.

– Polska może rozwijać się wtedy, kiedy będzie bezpieczna. Dziś jest bezpieczna, ale trzeba patrzeć w perspektywie dłuższej – powiedział szef resortu obrony narodowej.

Kierując swoje słowa do zgromadzonych, Błaszczak powiedział, że zadaniem jego, rządu i premiera Mateusza Morawieckiego „jest stwarzanie warunków do rozwoju Wojska Polskiego i do waszego osobistego rozwoju”. – Żebyście mogli nabywać umiejętności, kształtować postawy, żebyście mogli stać na straży bezpieczeństwa naszej ojczyzny – dodał.

Program „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” jest skróconą służbą przygotowawczą. W pierwszym etapie absolwenci uczestniczyli w zajęciach praktycznych ćwicząc musztrę, poznając regulaminy i przepisy wojskowe, a także doskonaląc się w zakresie udzielania pierwszej pomocy na polu walki.

Uczestników czeka jeszcze szkolenie strzeleckie, taktyczne, inżynieryjno-saperskie, a także zajęcia z obrony przed bronią masowego rażenia, terenoznawstwa i łączności. Aby uzyskać kwalifikacje specjalistyczne, na koniec młodzi żołnierze muszą zdać egzamin. Po zakończeniu służby przygotowawczej absolwenci klas wojskowych staną się żołnierzami rezerwy i od września będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

źródło:
Zobacz więcej