Dwa polskie uniwersytety na liście najlepszych uczelni świata

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie wyprzedził Uniwersytet Warszawski (fot. Wikipedia/Janericloebe)

Dwie polskie uczelnie znalazły się w najnowszym rankingu szanghajskim (Academic Ranking of World Universities) - prestiżowej liście 500 wiodących uczelni świata. Najlepszy w naszym kraju okazał się Uniwersytet Jagielloński, który zajął miejsce w czwartej setce.

Ranking: Uniwersytet Warszawski po raz kolejny najlepszą polską uczelnią

Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w XX Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019. Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet...

zobacz więcej

Uniwersytet Warszawski w porównaniu do poprzedniej edycji rankingu zanotował spadek i znalazł się w piątej setce najlepszych uczelni świata.

Najlepszą na świecie uczelnią tradycyjnie już okazał się amerykański Harward. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się uniwersytety: Stanford (USA) i Cambridge (Wielka Brytania).

Na liście rezerwowej rankingu, czyli na miejscach 500-1000, znalazło się siedem polskich uczelni: krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza (7. setka), poznański Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Warszawski Uniwersytet Medyczny (8. setka), Politechnika Warszawska (9. setka) oraz Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Politechnika Wrocławska (10. setka).

Ranking szanghajski tworzony jest przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się m.in. liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców oraz liczbę publikacji w określonych czasopismach naukowych. W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

źródło:
Zobacz więcej