Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Paweł Pawlikowski odebrał „Honorowe Serce Sarajewa”

Festiwal filmowy w Sarajewie przyciąga co roku gwiazdy kina światowego formatu (fot. PAP/EPA/FEHIM DEMIR)

Reżyser Paweł Pawlikowski został uhonorowany „za wybitny wkład w rozwój sztuki filmowej” podczas festiwalu filmowego w stolicy Bośni i Hercegowiny, Sarajewie. Przed rokiem film Pawlikowskiego „Zimna wojna”, który miał nominację do Oscara, inaugurował festiwal w Sarajewie, natomiast w 2015 roku został tam nagrodzony inny obraz polskiego reżysera, „Ida”, laureat Oscara.

W wieku 79 lat zmarł aktor Peter Fonda

W wieku 79 lat zmarł w piątek amerykański aktor, scenarzysta i reżyser Peter Fonda, znany głównie z roli Wyatta w kultowym filmie „Swobodny...

zobacz więcej

W piątek wieczorem, podczas ceremonii otwarcia festiwalu, obok Pawlikowskiego tym samym wyróżnieniem uhonorowano także meksykańskiego reżysera Alejandro Gonzaleza Iñarritu.

– Widziałem Sarajewo w różnych ważnych momentach jego historii, przed wojną, w jej trakcie i po niej, i zawsze budziło we mnie wielkie emocje (...) To miasto nie ma prostego serca, raczej skomplikowane, pełne paradoksów, sprzeczności, ale to bardzo silne serce, silniejsze niż ideologie i nacjonalizmy – powiedział Paweł Pawlikowski, odbierając nagrodę „Honorowego Serca Sarajewa”.

Po ceremonii otwarcia tegorocznego festiwalu w Sarajewie rozpoczęła się projekcja obrazów bombardowania miasta przez siły serbskie w latach 1992-1995, uważanego za najdłuższe i najbardziej krwawe oblężenie w historii Europy po II wojnie światowej.

Festiwal filmowy w Sarajewie, który powstał w 1995 r. jako „akt oporu” przeciwko nienawiści i wojnie, przyciąga co roku gwiazdy kina światowego formatu. W stolicy Bośni i Hercegowiny gościli m.in. Robert De Niro, Angelina Jolie, Brad Pitt i Wim Wenders.

źródło:

Zobacz więcej