RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Kierunek Czarzastego, loty Tuska, wojna Wałęsy

Włodzimierz Czarzasty i Donald Tusk (fot. arch. PAP/Leszek Szymański; Marcin Gadomski)

To nie był dobry tydzień dla Razem i Wiosny, które muszą iść na wybory jako SLD. Kiepsko ma się również PSL i jego nowy antysystemowy sojusznik Paweł Kukiz. Wydarzeniem tygodnia była defilada „Wierni Polsce”, która odbyła się w tym roku w Katowicach. Wojska na ulicach stolicy Górnego Śląska być może przestraszył się Lech Wałęsa, bo zaczął mówić o wojnie.

„Je*** PiS” po rosyjsku na lewicowym „marszu równości” w Płocku

W sobotę pod hasłem „Płock napędza równość!” odbył się pierwszy w tym mieście marsz równości, zorganizowany przez środowiska LGBT. Marsz...

zobacz więcej

Sobota. Cyrylica sponsorowana?

W sobotę pod hasłem „Płock napędza równość!” przyjechał do tego miasta po raz pierwszy marsz równości. Marszowi towarzyszyło kilka kontrmanifestacji, w tym spektakularne wystąpienie piętnastoletniego Jakuba Baryły. Zdjęcia Jakuba z krzyżem w ręku próbującego zatrzymać maszerującą na Płock równość obiegły niemal cały świat. Wśród maszerujących przywiezionych kilkoma autokarami z różnych miast był Aleks Polak, aktywista który miał na sobie przypinkę z tekstem „Je*** PiS”. Z aktywistą chętnie fotografowali się wizytujący ciemną prowincję politycy lewicy, m.in. Joanna Scheuring-Wielgus, która opublikowała swoje zdjęcie na portalu społecznościowym. Ważną informacją, jest fakt, ze przypinka była zapisana cyrylicą. Czy była sponsorowana przez naszego potężnego sąsiada – nie wiadomo, ale bez wątpienia związki lewicy z Moskwą mają długą i bogatą tradycję.

Niedziela. Kaczyński w hełmie strażackim

Do tych więzi opozycji z tradycją nawiązał też prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas pikniku rodzinnego w Zbuczynie: – (...) otóż w Polsce są tacy i oni przez wiele lat rządzili, ostatnio przez 8 lat, którzy wyznają starą koncepcję, zrodzoną jeszcze w Związku Sowieckim – że rozwój powinien odbywać się kosztem wsi (...) istota jest taka, że rozwijać się mają wielkie miasta, a mniejsze, w szczególności wieś, ma płacić i czekać, aż przyjdzie taki moment, że ten rozwój się rozszerzy. Podczas pikniku lider PiS otrzymał hełm strażacki, który przymierzył przed kamerami… i zasalutował.

Mniej zabawnie było w niedzielę w Warszawie, gdzie odbywały się obchody 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Była to największa formacja zbrojna NSZ, walczyła zarówno z Niemcami, jak i komunistami, za co ich mentalni spadkobiercy ostatni powtarzają po dziś dzień czarną legendę o współpracy Brygady z hitlerowcami i mordowaniu przez nią ludności pochodzenia żydowskiego. Paradoksalnie to właśnie żołnierze Brygady Świętokrzyskiej wyzwolili kobiecy obóz koncentracyjny w Holiszowie, uwalniając m.in. 200 Żydówek.

Nie ziści się koncepcja PO by włączyć w wybory do parlamentu samorządowców. Z uczestnictwa w sztabie wyborczym zrezygnowała niedawno prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, a w niedzielę dowiedzieliśmy, że liderem listy POKO w Rzeszowie nie będzie prezydent tego miasta Tadeusz Ferenc.

„Wy k***a w ogóle nie myślicie”. Wybuch Pawła Kukiza w trakcie wywiadu [WIDEO]

Lider ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz udzielił wywiadu kanałowi TAKT.TV na YouTubie. W przerwie między częściami wywiadu emocje poniosły polityka, gdy...

zobacz więcej

Poniedziałek. Kukiz daje spokój JOW-om

Wiosna Razem z SLD – tak mógłby się nazywać komitet wyborczy, ale Sojusz Lewicy Demokratycznej w ostatniej chwili chciał, by komitet wyborczy startował pod nazwą „Lewica”. Nawet zamówili sobie z tej okazji nowe logo. Plany pokrzyżowała Państwowa Komisja Wyborcza, która uznała, że z przyczyn formalnych SLD może startować tylko jako SLD. I teraz wszyscy działacze Wiosny i Razem będą po prostu kandydatami z list SLD. Kto by się próbował z tego śmiać, niech wspomni na Pawła Kukiza, który startuje z list PSL. Kukiz w ogóle przeżywa zły czas, w poniedziałek ujawniono w sieci making of jego wywiadu dla jednego z kanałów YT. – Co wyście się tak z tymi JOW-ami uparli, powiedz mi? – pytał w materiale Paweł Kukiz. „Trwaj w tym temacie cały czas, to nas wp******ą, rozumiesz? Trwaj w tym dalej” – mówił polityk. Dla tych, którzy pamiętają Pawła Kukiza sprzed jego sojuszu z PSL nagranie z pewnością było szokiem, bo JOW-y to był sztandarowy projekt antysystemowego ruchu Kukiz’15. Nagranie pokazuje, że dla Kukiza JOW-y to tylko niewygodne już dzisiaj hasło, które wręcz przeszkadza uprawiać politykę. A już na pewno nie pomoże w relacji z jego nowym partnerem – Polskim Stronnictwem Ludowym. Materiał wideo to przysłowiowy gwóźdź do trumny polityka, który zdobył zaufanie swoich wyborców jako niepokorny antysystemowiec.

Wtorek. Czarzasty za właściwym kierunkiem


Nie pocieszy Pawła Kukiza sondaż opublikowany we wtorek przez TVN i TVN24. Według pracowni Kantar PSL z Kukiz’15 cieszy się poparciem 4 proc. wyborców. Taki wynik nie daje szans na wejście do parlamentu. W sondażu na pierwszym miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 44 proc. poparcia. Radosław Sikorski z właściwym sobie wdziękiem obraził wyborców komentując wyniki sondażu na antenie TVN: - Dla ludu PiS-owskiego transfery socjalne są najważniejsze, wszystko inne jest drugorzędne – powiedział europoseł Platformy Obywatelskiej. Bardzo głęboka refleksja – cztery lata wysiłku intelektualnego byłego ministra przyniosły tak przenikliwą analizę porażek PO.

Włodzimierz Czarzasty rozwiewa wątpliwości, co do tego, czy SLD jest już równie progresywne, co startujący z jego list działacze Razem i Wiosny. Zapytany przez „Rzeczpospolitą” o kwestie LGBT zadeklarował, że „Lewica jest za małżeństwami homoseksualnymi”. Pytany o zalegalizowanie adopcji dzieci przez małżeństwa homoseksualne, oznajmił, że „to właściwy kierunek”.

Środa. Kto się boi PO?

Prezydent Andrzej Duda powołał Mariusza Kamińskiego na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. Minister Kamiński będzie łączył tę funkcję z funkcją koordynatora służb specjalnych. Zmiany w rządzie wynikają z powołania Elżbiety Witek na stanowisko marszałka Sejmu.

Święto Wojska Polskiego [RELACJA]

Główne uroczystości Święta Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i innych przedstawicieli władz...

zobacz więcej

Z badania IBRiS przeprowadzonego dla „Faktu” wynika, że aż 100 proc. ankietowanych rolników boi się powrotu PO do władzy. Platformy Obywatelskiej boi się również 46 proc. emerytów, 40 proc. gospodyń domowych i 18 proc. osób prowadzących działalność gospodarczą. Drugiej kadencji PiS wśród ankietowanych obawia się 72 proc. prowadzących działalność gospodarczą, 37 proc. emerytów i 32 proc. gospodyń domowych. Czy obawy przedsiębiorców są uzasadnione?

Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił na Twitterze: „Według pierwszego szacunku wzrost polskiego PKB wyniósł w II kwartale (2019 r.) 4,4 proc., dzięki czemu znacznie wyprzedzamy państwa strefy euro i średnią dla UE (…) nasze wyniki plasują Polskę wśród europejskich i światowych liderów wzrostu gospodarczego”. Niepokój ankietowanych przedsiębiorców nie ma większych podstaw. Ale podstawy do niego może mieć arcybiskup Marek Jędraszewski. TVP3 Poznań ujawniło, że podczas gali finałowej Mrs Gay Poland 2019 odbyła się inscenizacja podcinania gardła arcybiskupowi. W jego rolę wcieliła się dmuchana lalka erotyczna z doklejoną twarzą kapłana, a artysta zadbał nawet o realistyczne szczegóły w postaci krwi. Sprawą zajmuje się prokuratura. Klub w którym odbył się ten spektakl okrucieństwa reklamuje się na Facebooku jako „strefa wolna od nienawiści”. – Ten występ spotkał się z zadowoleniem ze strony publiczności – oświadczył Sergiusz Wróblewski, właściciel placówki.

Czwartek. Święto Wojska Polskiego


Z okazji Święta Wojska Polskiego w Katowicach odbyła się defilada „Wierni Polsce”. Defilada była hołdem złożonym powstańcom śląskim w stulecie ich czynu zbrojnego. W defiladzie wzięło udział 2600 żołnierzy, 185 pojazdów i ponad 60 statków powietrznych. A frekwencja przerosła najśmielsze wyobrażenia: w Katowicach defiladę obejrzało ponad 200 tys. osób a przed telewizorami na kanałach TVP 3,2 mln widzów.

– Życzę wszystkim żołnierzom, aby Polska rozwijała się bezpiecznie i byśmy mogli dalej modernizować wojsko (…) Wojsko Polskie stanowi mur ochronny dla wszystkich obywateli lojalnych wobec Polski – mówił w Katowicach prezydent Andrzej Duda. Premier Mateusz Morawiecki deklarował: „Jestem przekonany, że pokazujemy jedność Polski i wierność Polsce. Jestem pewien, że wypełniamy dziedzictwo Wojciecha Korfantego.”. To właśnie obecność premiera podczas defilady była kontrowersyjna dla opozycji, która z kolei według wicemarszałka sejmu prof. Ryszarda Terleckiego „pochowała się w mysie dziury” zamiast uczestniczyć w święcie. Grzegorz Schetyna wysunął teorię, że defilada odbywała się w tym roku w Katowicach, bo właśnie tam numerem jeden na liście PiS będzie właśnie Mateusz Morawiecki. To nic, że jak zapewnił rzecznik rządu, decyzja o uczczeniu defiladą powstańców śląskich zapadła rok temu.

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało listy wyborcze

Około 60 proc. osób z list Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach parlamentarnych to aktywni samorządowcy; na listach znajdą się też...

zobacz więcej

Piątek. PiS odkrywa listy

A w piątek poznaliśmy już całe listy PiS do Sejmu. PiS postawił na samorządowców, którzy stanowią ok. 60 proc. kandydatów na listach. Ugrupowania opozycyjne jeszcze nie są w stanie zaprezentować poza jedynkami pełnych list kandydatów w okręgach. Ba, SLD ma nawet problem z nowym logotypem „Lewica”, które sobie zamówiło na kampanię wyborczą. Pieniądze mogą pójść w błoto, bo jak podał portal wpolityce.pl wniosek o zakaz używania przez SLD logotypu „Lewica” złożył w piątek przewodniczący ugrupowania Polska Lewica Jacek Zdrojewski. Według portalu Zdrojewski złożył również do PKW zawiadomienie o utworzeniu własnego komitetu pod nazwą KW Polska Lewica. Problemy lewicy krakowskie Razem spuentowało zaskakująco na Twitterze. Na partyjnym koncie pojawiła grafika z wizerunkiem Maryi z Guadalupe, w którym Matka Boża zamiast szat ma na sobie liście konopi. Czy komuś się pomyliło i wszedł w sojusz z LSD zamiast SLD? Pewnym jest, że to kolejna profanacja wizerunku Matki Bożej ze strony środowisk lewicowych w tym roku. Do drwin z symboli chrześcijańskich, podobnie jak do ciągłych ataków na telewizję publiczną i jej dziennikarzy, zdążyliśmy się już niemal przyzwyczaić.

– Niszczenie mediów publicznych było częścią większego planu wycofywania państwa, atomizacji społeczeństwa i rozbijania wspólnoty narodowej. To się na szczęście nie udało – powiedział w Polskim Radiu 24 prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. – Jestem jednocześnie bardzo zaszczycony tym, że tak bardzo skutecznie jako TVP przełamujemy monopol informacyjny tamtej strony, że spotykają nas aż takie obelgi i groźby – wskazał prezes telewizji publicznej odnosząc się do ataków na telewizję i pracujących w niej dziennikarzy.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów upubliczniła wykaz blisko 600 lotów jakie w ciągu swoich rządów odbył Donald Tusk. Wcześniej ujawniono informacje o lotach premierów Ewy Kopacz, Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. W piątek szef KPRM przedstawił projekt uchwały dotyczącej lotów VIP-ów. - Projekt o lotach najważniejszych osób w państwie postanowiliśmy oprzeć na trzech filarach: jawności, jasnych regułach i odpowiedzialności – powiedział Michał Dworczyk. Z prac nad projektem wyłączyła się Platforma Obywatelska, która najwyraźniej nie spodziewa się, że w najbliższej przyszłości będzie miała swojego premiera czy marszałka sejmu, więc temat jej nie dotyczy. Poza tym są wakacje… I komu by się chciało siedzieć w Sejmie, kiedy można polecieć nad jakieś ciepłe morze… Albo przynajmniej do Gdańska, ulubionej destynacji przelotów Donalda Tuska.

A skoro już o Gdańsku… Najsłynniejszy mieszkaniec tego miasta ogłosił, że szykuje się na wojnę: – Jeśli chcecie Polskę uratować, to bierzmy się do roboty. Jak najszybciej musimy ich rozliczyć i odstawić. A jeśli nie – pierwszy powiedziałem dawno temu, że to się skończy wojną domową. I jestem przekonany, że tak będzie – powiedział Lech Wałęsa, laureat pokojowej Nagrody Nobla. Z kim Wałęsa rozpocznie wojnę i jakie dywizje ma do dyspozycji dowiemy się zapewne po 13 października.

źródło:
Zobacz więcej