RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W wieku 79 lat zmarł aktor Peter Fonda

Peter Fonda pochodził ze znanej aktorskiej rodziny (fot. Tommaso Boddi/Getty Images for IMDb)

W wieku 79 lat zmarł w piątek amerykański aktor, scenarzysta i reżyser Peter Fonda, znany głównie z roli Wyatta w kultowym filmie „Swobodny jeździec” (org. „Easy rider”) – poinformowała w oświadczeniu rodzina aktora.

Zmarł ks. Kazimierz Orzechowski. Grał w znanych filmach i serialach

Zmarł ksiądz Kazimierz Orzechowski. O śmierci duchownego i aktora poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Miał 90 lat.

zobacz więcej

Aktor cierpiał na raka płuca. Zmarł w swoim domu w Los Angeles z powodu niewydolności oddechowej.

Peter Fonda pochodził ze znanej aktorskiej rodziny. Był synem legendy Hollywood Henry'ego Fondy i młodszym bratem aktorki Jane Fondy. Aktorką jest jego córka, Bridget.

Największa sławę przyniosła mu rola Wyatta w filmie drogi „Swobodny jeździec” z 1969 roku, wyreżyserowanym przez Dennisa Hoppera, którego Fonda był także współscenarzystą i współproducentem.

Dwukrotnie był nominowany do Oscara, w tym za scenariusz do „Swobodnego jeźdźca”. Peter Fonda uhonorowany został dwoma Złotymi Globami – dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym („Złoto Uleego”) i dla najlepszego aktora drugoplanowego w filmie telewizyjnym („Pasja Ayn Rand”).

W tym stuleciu zagrał w takich filmach jak „Ghost Rider”, „3:10 do Yumy” i „Gang dzikich wieprzów”, a także w serialu telewizyjnym „CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku”.

źródło:

Zobacz więcej