RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odstrzał dzików na Słowacji. Polować mogą myśliwi bez uprawnień

By ułatwić myśliwym odstrzał zezwolono na praktyki zakazane prawem łowieckim (fot. REUTERS/Vasily Fedosenko)

Państwowy nadzór weterynaryjny Słowacji wezwał myśliwych do intensywnego odstrzału dzików po stwierdzeniu w tym tygodniu afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzika upolowanego na wschodzie kraju przy granicy z Węgrami – podały w piątek słowackie media.

Susza rolnicza niemal w całym kraju. Polska wnioskuje do UE o pomoc klęskową

Niemal w całym kraju panuje susza rolnicza. Zbiory owoców są niższe od ubiegłorocznych o około 20-30 proc. Minister rolnictwa Jan Krzysztof...

zobacz więcej

By to ułatwić, zezwolono na praktyki zakazane prawem łowieckim, jak wykorzystywanie przy strzelaniu do dzików sztucznego oświetlenia. Na dziki mogą obecnie polować również ci myśliwi, którzy nie są do tego uprawnieni. Polowania na terenach rolniczych wolno teraz organizować również w czasie prowadzenia prac polowych, ale musi się na to zgodzić właściciel terenu – poinformowała słowacka komercyjna telewizja Markiza.

W ostatnim czasie na Słowacji kilkakrotnie wykryto ASF u trzody chlewnej, po raz pierwszy pod koniec lipca w gminie Strażne na południowym wschodzie państwa. W każdym takim przypadku przeprowadza się likwidację wszystkich świń w dotkniętej zarazą hodowli oraz w szerokiej okolicy.

źródło:

Zobacz więcej