RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Kryzys w Kaszmirze. Donald Trump rozmawiał z premierem Pakistanu

Indie unieważniły artykuł konstytucji, zapewniający specjalny status stanu Dżammu i Kaszmir, co formalnie zintegrowało indyjską część Kaszmiru z resztą państwa(fot. Muzamil Mattoo/NurPhoto via Getty Images)

Prezydent USA Donald Trump rozmawiał telefonicznie z premierem Pakistanu Imranem Khanem w sprawie spornego Kaszmiru, któremu Indie na początku sierpnia odebrały status regionu specjalnego. Wcześeniej RB ONZ zaapelowała do obu krajów o powstrzymanie się od podejmowania jednostronnych działań w sprawie tego spornego regionu.

Pielgrzymi uciekają z Kaszmiru. Alert w związku z groźbą zamachu

Tysiące osób, w tym turystów, opuszcza Kaszmir. Lokalne władze części regionu zarządzanego przez Indie wydały ostrzeżenie związane z zagrożeniem...

zobacz więcej

Według komunikatu wydanego przez Biały Dom Trump zaapelował do swojego rozmówcy, aby Pakistan i Indie zniwelowały napięcia wokół Kaszmiru poprzez „bilateralny dialog”.

Wcześniej agencja AP informowała, powołując się na szefa pakistańskiej dyplomacji Shaha Mehmooda Qureshiego, o obietnicy złożonej przez Trumpa premierowi Pakistanu. Amerykański prezydent zapewnił, że w sprawie Kaszmiru będzie rozmawiał z indyjskim szefem rządu Narendrą Modim.

– Nasz premier szczegółowo przedstawił prezydentowi Trumpowi punkt widzenia Pakistanu w sprawie Kaszmiru. To była dobra dyskusja, po której obaj przywódcy zdecydowali, że pozostaną w stałym kontakcie – oświadczył Qureshi.

Agencja AFP przypomina, że 22 lipca Trump gościł w Waszyngtonie Khana i obiecał mu udział USA w mediacjach z Indiami w sprawie Kaszmiru. Amerykański prezydent stwierdził wówczas, że taką prośbę otrzymał od premiera Indii, czemu Delhi natychmiast zaprzeczyło.

Wcześniej w piątek odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Kaszmiru. Członkowie Rady wyrazili zaniepokojenie sytuacja w Kaszmirze i zaapelowali do Indii i Pakistanu o powstrzymanie się od podejmowania jednostronnych działań w sprawie tego spornego regionu.

5 sierpnia Indie unieważniły artykuł 370. konstytucji, zapewniający specjalny status stanu Dżammu i Kaszmir, co formalnie zintegrowało indyjską część Kaszmiru z resztą państwa i zlikwidowało obowiązujące dotychczas daleko idące uprawnienia władz regionu.

W reakcji Pakistan, który rości sobie prawa do Kaszmiru, obniżył rangę stosunków dyplomatycznych z Indiami; odwołał swojego ambasadora z Delhi i zdecydował o wydaleniu z Islamabadu ambasadora indyjskiego, zawieszono też dwustronny handel i połączenia kolejowe.

Spór o Kaszmir między Delhi a Islamabadem trwa od 1947 roku, kiedy brytyjskie Indie dzielone były na dwa odrębne państwa - Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu; od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen, w tym dwóch z powodu Kaszmiru.

źródło:

Zobacz więcej