Członek rady nadzorczej Huty Częstochowa trafi do rosyjskiej kolonii karnej

Oleg Mkrtczian miał sprzeniewierzyć ponad miliard rubli (fot. FB/FC Banants)

Moskiewski Sąd Miejski skazał na dziewięć lat kolonii karnej byłego ukraińskiego miliardera Olega Mkrtcziana, współzałożyciela i prezesa konglomeratu metalurgicznego Związek Przemysłowy Donbasu (ISD). Mkrtczan jest członkiem rady nadzorczej ISD Huty Częstochowa.

Plaga tortur w rosyjskich zakładach karnych. Strażnik udusił więźnia

W kolonii karnej w obwodzie briańskim w europejskiej części Rosji zmarł więzień torturowany przez funkcjonariusza – podała niezależna „Nowaja...

zobacz więcej

Biznesmen został skazany za oszustwa o szczególnie dużym wymiarze. Według śledczych jest on winny sprzeniewierzenia ponad 1 mld rubli (ponad 15 mln dolarów), otrzymanych w postaci kredytów od rosyjskiego Wnieszekonombanku.

Proces odbywał się z wyłączeniem jawności. Mkrtczian nie przyznał się do winy; obrona zapowiedziała złożenie apelacji.

Radio Swoboda zauważa, że Mkrtczian był jednym z najbogatszych ludzi na Ukrainie, ale stracił majątek po wybuchu konfliktu na wschodzie kraju w 2014 r.

Biznesmen zasiada w radzie nadzorczej Huty Częstochowa, którą w 2005 r. przejął ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu. Od czasu światowego kryzysu z 2008 r. zakład zmaga się z problemami finansowymi.

ISD Huta Częstochowa jest spółką ISD. Właścicielem 50 proc. plus 2 akcji ISD jest grupa inwestorów kierowana przez szwajcarską firmę handlową Carbofer i rosyjskiego przedsiębiorcę Aleksandra Katunina. Pozostałe 49,99 proc. udziałów należą do założycieli ISD Siergieja Taruty i Olega Mkrtcziana.

Pod koniec czerwca br. zarząd spółki ISD Polska, właściciela Huty Częstochowa, złożył w sądzie wniosek o upadłość likwidacyjną.


źródło:

Zobacz więcej