Wspinaczka dla pokoju. „Człowiek pająk” zdobył wieżowiec w Hongkongu [WIDEO]

Alain Robert wspiął się na 68-piętrowy Cheung Kong Centre (fot. PAP/EPA/SOUTH CHINA MORNING POST HANDOUT)

Francuski wspinacz Alain Robert, lubujący się w wieżowcach, zdobył jeden z drapaczy chmur w Hongkongu. Tym razem zrobił to, żeby zachęcić zwaśnione strony do dialogu i pojednania.

Starcia w Hongkongu. USA „głęboko zaniepokojone”

Stany Zjednoczone są „głęboko zaniepokojone” ruchami chińskich sił paramilitarnych wzdłuż granicy z Hongkongiem – oświadczyła rzeczniczka...

zobacz więcej

Alain Robert, znany jako „człowiek pająk”, za cel wspinaczki wybrał 68-piętrowy drapacz chmur Cheung Kong Centre. Na jednym z górnych pięter 57-latek zawiesił flagę z symbolicznym uściskiem dłoni pomiędzy Hongkongiem i Chinami.

Francuz tłumaczył, że jego akcja jest „pilnym wezwaniem do pokoju”. – Być może pomoże to obniżyć temperaturę sporu, może kogoś rozbawi. Taką mam nadzieję – oświadczył dziennikarzom Robert.

BBC zwraca uwagę, że nie wszystkim przypadła do gustu ta akcja. Żyjący w Australii chiński dysydent Badiucao zapytał na Twitterze, czy wspinacz faktycznie namawia do podawania ręki „rzeźnikom i dyktatorom”.

„Ta flaga pokazuje, jakimi ignorantami i głupcami są niektórzy ludzie z Zachodu w odniesieniu do Hongkongu i Chin” – przekonywał Badiucao. „Przestańcie normalizować działania Pekinu, OK?” – apelował.

W Hongkongu, do 1997 roku brytyjskiej kolonii, od wielu tygodni trwają starcia demonstrantów z policją. Pierwotną przyczyną kryzysu był zgłoszony przez władze Hongkongu projekt nowelizacji prawa ekstradycyjnego, która umożliwiłaby m.in. transfer podejrzanych do Chin kontynentalnych.

Początkowo krytycy projektu wyrażali swój sprzeciw w masowych, pokojowych marszach. W jednym z nich przeszły, według organizatorów, prawie dwa miliony osób. Nie przekonało to jednak władz do wycofania projektu, choć w czerwcu, po pierwszych brutalnych starciach demonstrantów z policją, prace nad nim zostały bezterminowo zawieszone.

źródło:
Zobacz więcej