Rosjanie odwołali bombowce strategiczne z okolic Alaski

Tu-160 osiąga prędkość ponaddźwiękową (fot. Wiki 4.0/Sergey Lysenko)

Dwa zdolne do przenoszenia broni jądrowej bombowce strategiczne Tu-160 opuściły lotnisko na rosyjskim Dalekim Wschodzie, w sąsiedztwie Alaski, i wróciły do swych baz – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.

Rosja umieściła bombowce strategiczne w pobliżu Alaski. „W celach szkoleniowych”

Rosja poinformowała, że w celach szkoleniowych rozmieściła dwa zdolne do przenoszenia broni jądrowej bombowce Tu-160 w dalekowschodnim regionie...

zobacz więcej

W środę na Czukotce na Dalekim Wschodzie w celach szkoleniowych rozmieszczono dwa bombowce Tu-160. Resort poinformował, że samoloty przeleciały 6 tys. km z bazy na zachodzie kraju i dotarły do miejscowości Anadyr, stolicy Czukockiego Okręgu Autonomicznego.

„Rosijskaja Gazieta” na swojej stronie internetowej zwróciła uwagę, że z Anadyru do granic Alaski jest zaledwie 600 km i samolot Tu-160 jest w stanie przelecieć tę odległość w ciągu 20 minut. Co więcej, nie musiałby opuszczać rosyjskiej przestrzeni powietrznej, aby pociskami ze swojego pokładu zagrozić systemom radarowym i obronie przeciwlotniczej na terenie USA – wskazuje gazeta.

W piątek ministerstwo podało, że bombowce przeleciały z Czukotki do obwodu saratowskiego na zachodzie kraju. Przeprowadzono tankowanie w powietrzu – dodało ministerstwo. Trasa wyniosła ponad 8 tys. km.

Tu-160 (oznaczenie zachodnie Blackjack) to naddźwiękowy bombowiec strategiczny, oblatany w 1981 roku i zbudowany w łącznej liczbie 36 egzemplarzy (w tym 9 prototypowych). W latach 2015-2017 samoloty te atakowały pociskami manewrującymi dalekiego zasięgu cele w Syrii.

Model Tu-160 przechodzi obecnie modernizację, a 10 egzemplarzy ulepszonej wersji ma trafić na wyposażenie sił zbrojnych Rosji do 2027 roku. Producent samolotu zapewnia, że poprawiona wersja ma być bardziej skuteczna. Będzie posiadać lepsze uzbrojenie, poprawione mają być również systemy nawigacji i awioniki.

źródło:

Zobacz więcej