Błaszczak w Berlinie: Wyzwaniem dla NATO jest agresywna Rosja

Szef MON Mariusz Błaszczak był pierwszym oficjalnym gościem minister obrony Kramp-Karrenbauer (fot. tt/MON)

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się w piątek w Berlinie z minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer. Głównym tematem rozmowy była wschodnia flanka NATO i zagrożenia ze strony Rosji.

Polski generał objął ważne stanowisko w dowództwie NATO

Gen. dyw. dr Piotr Błazeusz objął stanowisko zastępcy szefa sztabu do spraw strategicznego rozwoju i przygotowań w Naczelnym Dowództwie...

zobacz więcej

– Rozmawialiśmy na temat wyzwań, przed którymi stoi NATO. Oczywiście są to wyzwania związane z agresywną polityką rosyjską. To był podstawowy temat naszej rozmowy – oświadczył polski minister na spotkaniu z dziennikarzami.

– Jesteśmy sąsiadami, blisko ze sobą współpracujemy. Podkreślałem nasze polskie podejście do współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, skoncentrowane na zagrożeniach i skoncentrowane na tym, żeby wspólnie stawić czoło tym zagrożeniom – mówił Mariusz Błaszczak.

Ponadto szef resortu obrony RP przedstawił Kramp-Karrenbauer niebezpieczeństwa w sferze polityki energetycznej.

– Mówiłem otwarcie o zagrożeniach dotyczących Nord Stream 2. Podkreślałem, że są to realne groźby związane z polityką Władimira Putina, który stosuje dostawy surowców energetycznych jako oręż. Przecież są tego przykłady sprzed lat, kiedy to Rosja zakręciła kurek z dostawą gazu dla Ukrainy – przypomniał polski polityk.

Błaszczak poruszył również kwestię projektu francusko-niemieckiego czołgu. Jego zdaniem inicjatywa ta powinna zostać przyśpieszona i zgłoszona w ramach projektów stałej współpracy strukturalnej (PESCO), żeby uzyskać finansowanie unijne. – Byłaby dobrym rozwiązaniem również dla polskiego przemysłu zbrojeniowego – oznajmił szef polskiego MON.

Szef MON dodał, że rozmowa z Kramp-Karrenbauer dotyczyła też propozycji wspólnych ćwiczeń Wojska Polskiego i Bundeswehry, a także wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

„Ciężko pracujemy nad tym, by naszego nieba strzegły wkrótce myśliwce piątej generacji”

Samoloty F-35 wylądowały w Polsce; na razie amerykańskie i tylko w ramach ćwiczeń, ale ciężko pracujemy nad tym, aby naszego nieba, już wkrótce,...

zobacz więcej

Zaznaczył, że rozmowa przebiegła w bardzo dobrej atmosferze. – Jest mi bardzo miło, że byłem pierwszym oficjalnym gościem minister Kramp-Karrenbauer. Podkreślała ten fakt. To była druga nasza rozmowa. Wcześniej rozmawialiśmy telefonicznie – wyjawił.

Minister powiedział, że kwestia ewentualnego udziału Polski i RFN w misji w cieśninie Ormuz u wybrzeży Iranu, jak również sprawa wydatków przeznaczanych na obronność nie była poruszana.

Tydzień temu ambasador Stanów Zjednoczonych w RFN Richard Grenell ponownie ostrzegł Berlin, że jego kraj wycofa część żołnierzy znad Renu i przeniesie ich do Polski. To konsekwencja zbyt niskich – w ocenie Waszyngtonu – wydatków Niemiec na obronność.

źródło:

Zobacz więcej