Szef KPRM: Jawność, jasne reguły i odpowiedzialność – filarami projektu o lotach VIP-ów

Projekt o lotach najważniejszych osób w państwie postanowiliśmy oprzeć na trzech filarach: jawności, jasnych regułach i odpowiedzialności – powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak poinformował, projekt określa m.in., kto może przebywać na pokładzie samolotów.

KPRM publikuje wykaz lotów Donalda Tuska

Wykaz lotów byłego premiera Donalda Tuska opublikowanych na stronie kancelarii premiera zawiera 573 pozycje. Pierwszy lot jest datowany na...

zobacz więcej

– Chcieliśmy, żeby ten projekt oparł się o trzy filary: jawność, jasne reguły i odpowiedzialność – powiedział Dworczyk, prezentując na konferencji prasowej rządowy projekt ustawy o lotach.

Szef KPRM podkreślił, że w pracach nad projektem wzięli udział przedstawiciele wszystkich instytucji zajmujących się organizacją lotów najważniejszych osób w państwie, a także klubów parlamentarnych, z wyjątkiem Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej.

Jak mówił, projekt zawiera zasady organizacji i zabezpieczania lotów najważniejszych osób w państwie, a także określa, kto może przebywać na pokładzie statku powietrznego; będą to cztery najważniejsze osoby w państwie – prezydent, premier i marszałkowie: Sejmu i Senatu, a także członkowie oficjalnych delegacji, osoby z obsługi technicznej, medycznej lub organizacyjnej, dziennikarze, funkcjonariusze SOP i zgłoszeni drogą dyplomatyczną odpowiednicy najważniejszych osób w państwie.

– W tych lotach nie będą mogli uczestniczyć członkowie rodzin najważniejszych osób w państwie - chyba że są członkami oficjalnej delegacji; to dotyczy oczywiście również rodzin parlamentarzystów, którzy by wchodzili w skład oficjalnej delegacji – doprecyzował szef KPRM.

Długa lista lotów Donalda Tuska. PiS ujawnia dokument

Apelujemy o podstawową, elementarną uczciwość i sprawiedliwość w traktowaniu wysokich urzędników państwowych i o przykładanie takiej samej miary do...

zobacz więcej

Projekt wprowadza podział na rodzaje lotów realizowanych z najważniejszymi osobami w państwie oraz centralny rejestr lotów, który – jak mówił Dworczyk – ma gromadzić „dane dot. dat, tras przelotów, list pasażerów poszczególnych lotów o statusie HEAD”.

– Szef KPRM będzie mógł określić, z uwagi na bezpieczeństwo i interes państwa, dane o lotach, które nie będą udostępnione w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej; taką decyzję szef KPRM będzie podejmował na wniosek szefa innej kancelarii – zastrzegł.

Dworczyk zapowiedział również, że – zgodnie z zaproponowanymi przepisami – za organizację lotów HEAD w dalszym ciągu odpowiedzialne będą poszczególne kancelarie, jednak w uzasadnionych przypadkach, szef KPRM będzie mógł „anulować zamówienie na lot”.


Jak zaznaczył, mechanizm ten, który ma zapobiec nadużywaniu trybu pilnego przy organizacji lotów VIP-ów, nie będzie obejmował prezydenta RP.

źródło:

Zobacz więcej