RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało listy wyborcze

Około 60 proc. osób z list Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach parlamentarnych to aktywni samorządowcy; na listach znajdą się też członkowie partii koalicyjnych oraz m.in. przedstawiciele organizacji społecznych – poinformował pełnomocnik wyborczy, szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Prezes PiS: Naszym dążeniem jest, by każdy miał równe szanse i możliwości

Jako PiS uznajemy, że Polacy to wspólnota i wszyscy w tej wspólnocie muszą mieć równe prawa; naszym dążeniem jest doprowadzenie do tego, by każdy,...

zobacz więcej

Sobolewski, który przedstawił na konferencji prasowej pełne listy wyborcze PiS, podkreślił, że były one gotowe już „od jakiegoś czasu”, ale przeszły „zmiany kosmetyczne”.

– Są to listy po części samorządowe, ok. 60 proc. osób z list PiS, to aktywni samorządowcy, burmistrzowie, radni wszystkich szczebli samorządowych – mówił szef Komitetu Wykonawczego PiS.

– Nasze listy to również listy koalicyjne, bo oprócz członków PiS będą się na nich znajdować członkowie Solidarnej Polski, Porozumienia Jarosława Gowina, do niedawna członkowie Kukiz'15 – dodał.

Sobolewski podkreślił, że na listach PiS znajdą się także przedstawiciele organizacji społecznych.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński otwiera tradycyjnie listę w Warszawie. Znaleźli się na niej również minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, a także wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Premier Mateusz Morawiecki będzie liderował w okręgu katowickim, za nim na liście znaleźli się m.in. wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik i poseł Jerzy Polaczek.

Prezes PiS: Bajką jest to, że kapitał nie ma narodowości

Bajką jest to, że kapitał nie ma narodowości; przeciwnie – kapitał ma narodowość – podkreślił w sobotę lider PiS Jarosław Kaczyński, który wziął...

zobacz więcej

Minister obrony Mariusz Błaszczak jest liderem w okręgu podwarszawskim, „dwójką” jest tam rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Na liście znaleźli się też m.in. były minister środowiska Jan Szyszko i wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

W okręgu legnickim liderem PiS jest wiceprezes ugrupowania Adam Lipiński. Za nim znajdzie się nowa marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a pierwszą trójkę zamknie wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek.

W Wałbrzychu na pierwszym miejscu znalazł się szef KPRM Michał Dworczyk, a za nim posłowie: Ireneusz Zyska i Wojciech Murdzek. Liderką listy w okręgu wrocławskim jest posłanka i kandydatka PiS na prezydenta Wrocławia Mirosława Stachowiak-Różecka, a na kolejnych miejscach znaleźli się wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak i poseł Jacek Świat.


W Bydgoszczy liderami PiS będą obecni parlamentarzyści: Tomasz Latos, Łukasz Schreiber, Piotr Król, Bartosz Kownacki. W Toruniu – minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski;a za nim posłowie: Krzysztof Czabański i wiceszefowa MEN Iwona Michałek.

Lubelską listę otwiera wiceminister spraw wewnętrznych Sylwester Tułajew, za nim znaleźli się wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, posłanka Gabriela Masłowska, wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Na ostatnim miejscu tej listy jest rzecznik resortu sprawiedliwości Jan Kanthak.

Europoseł PiS: Prezes Kaczyński jest surowy także dla swoich

W rozmowie z portalem tvp.info politycy skomentowali dymisję marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Druga osoba w państwie zrezygnowała ze stanowiska...

zobacz więcej

W najbliższych wyborach parlamentarnych z list PiS do Senatu wystartuje większość senatorów obecnej kadencji. Wśród kandydatów znaleźli się: obecny marszałek Izby Stanisław Karczewski, wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz i były prezes Klubu Jagiellońskiego Krzysztof Mazur.

Wśród kandydatów startujących z list PiS znajdzie się także obecny marszałek senior Sejmu Kornel Morawiecki, który wystartuje na Podlasiu w okręgu 59.

Spośród 100 kandydatów, którzy wystartują z list partii, aż 54 to senatorowie obecnej kadencji Izby (w klubie parlamentarnym PiS jest 62 senatorów). Wśród nich znaleźli się m.in. marszałek Izby Stanisław Karczewski (okręg 49), były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (okręg 41), Marek Pęk (okręg 31), Marek Martynowski (okręg 38), Jan Maria Jackowski (okręg 39), Jan Żaryn (okręg 40), Maria Koc (okręg 47) i Jarosław Obremski (okręg 6).

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

źródło:

Zobacz więcej