Prokuratura zajmie się występem z kukłą z wizerunkiem abp. Jędraszewskiego

Prokuratura zbada sprawę agresji względem abp. Jędraszewskiego (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Poznańska prokuratura z urzędu zajmie się sprawą występu z „kukłą” abp. Jędraszewskiego – poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Michał Smętkowski. W sobotę w poznańskim klubie Punto Punto odbyły się wybory Mr Gay Poland. Na zdjęciach z wydarzenia widać, że jedna z drag queen wystąpiła z „kukłą” z wizerunkiem abpa Marka Jędraszewskiego, na której symulowała zabójstwo.

Modlitwa i wyrazy poparcia dla arcybiskupa – reakcja na „zmasowany atak środowisk lewicowych”

Ponad tysiąc osób zebrało się o godz. 15.00 pod oknem papieskim budynku krakowskiej kurii metropolitalnej przy Franciszkańskiej 3 na spotkaniu...

zobacz więcej

– Po zapoznaniu się z treścią publikacji medialnych w prasie i w telewizji Prokurator Okręgowy polecił prokuraturze Poznań Stare Miasto przeprowadzenie postępowania w celu wyjaśnienia, czy w trakcie tego wydarzenia nie doszło do popełnienia przestępstwa – poinformował Smętkowski.

– Informacje, którymi dysponujemy, są jeszcze obecnie zbyt skąpe. Dopiero po ustaleniu przebiegu tego występu, przesłuchaniu świadków, zabezpieczeniu ewentualnego nagrania, będziemy mogli powiedzieć, pod jakim kątem to postępowanie będzie prowadzone – podkreślił prokurator.

Zdjęcia z poznańskiego klubu ukazują dmuchaną kukłę, która w miejscu twarzy ma przyklejone zdjęcie abpa Jędraszewskiego. W trakcie występu – jak podają lokalne media – doszło do „symulowania zabójstwa” metropolity krakowskiego; w ostatnim czasie skrytykował on ideologię środowisk LGBT.

Podjęcie z urzędu sprawy tego występu zapowiedział też w środę Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. „Trudno mi znaleźć uzasadnienie dla tego typu działań promujących przemoc, szczególnie pod płaszczykiem wolności artystycznej” – napisał na Twitterze Adam Bodnar.

Kiedy o zdarzeniu poinformowały lokalne media, organizatorzy wydarzenia przeprosili za występ z udziałem drag queen Mariolkaa Rebell. Jak wskazali, „w imieniu swoim chcemy przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone występem jednej z drag queen podczas naszego wydarzenia. Pragniemy jednak zaznaczyć, iż nie zostaliśmy wcześniej poinformowani o szczegółach występu. Nie akceptujemy tego typu występów” – dodali.

Abp Jędraszewski otrzymał wsparcie z zagranicy

„Jako prymas Czech, przewodniczący Konferencji Biskupów Czeskich, arcybiskup Pragi i kardynał Kościoła Rzymskokatolickiego przyłączam się do...

zobacz więcej

Za swój występ przeprosiła także drag queen Mariolkaa Rebell. W mediach społecznościowych napisała: „Chciałabym przeprosić wszystkich, którzy poczuli się urażeni charakterem mojego występu w sobotę dnia 10.08.2019 r. na Gali Mr Gay Poland w klubie Punto Punto Club. Emocje, jakie mną targały po wypowiedzi arcybiskupa Jędraszewskiego, zostały przeze mnie przedstawione w sposób, którego żałuję” – podkreśliła.

Dodała, że „kukła użyta w performansie była metaforą nie osoby arcybiskupa, lecz poglądów i wypowiedzi, które w ostatnim czasie zostały przez niego wyrażone”. Napisała też: „Niemniej jednak rozumiem, iż występ przybrał kształt przekraczający granice wyrażania siebie. Wszystkie otrzymane uwagi wzięłam do serca”.

Do sprawy odniósł się rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Podkreślił, że „z przykrością przyjęliśmy informację o manifestacji nienawiści w jednym z poznańskich klubów”. – Podżeganie do nienawiści wobec jakiegokolwiek człowieka nie mieści się kanonach europejskiej cywilizacji – dodał.

W tej kwestii wypowiedział się także prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. W mediach społecznościowych napisał, że „ten incydent nie ma nic wspólnego ze sztuką czy wolnością artystycznego wyrazu”.

„To nie happeningi, tylko jawne nawoływanie do przemocy. Liczę, że zajmą się tym organy ścigania” – zaznaczył Jaśkowiak.

źródło:

Zobacz więcej