Osiem osób zginęło na drogach pierwszego dnia długiego weekendu

Policja apeluje o używanie GPS, co pozwoli ominąć korki i zmniejszyć stres (fot. PAP/Grzegorz Momot)

W czwartek na drogach doszło do 84 wypadków, w których zginęło osiem osób, a 97 zostało rannych – poinformowała Komenda Główna Policji.

„Alarm!”: Pijani urlopowicze w aucie. Zginął 7-latek

Tragiczny wypadek w Rybniku, któremu można było zapobiec. Zamroczeni alkoholem plażowicze wsiedli do auta, za kierownicą usiadł mężczyzna mający...

zobacz więcej

W pierwszy dzień długiego weekendu policjanci zatrzymali 309 nietrzeźwych kierowców.

– Policjanci apelują o rozsądek na drodze, przestrzeganie przepisów i dostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych – powiedział asp. szt. Robert Koniuszy z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji.

Funkcjonariusze apelują również o niekorzystanie z telefonów podczas jazdy, ograniczenie prędkości i robienie przerw podczas dłuższych podróży.

Akcja „Bezpieczny weekend” rozpoczęła się w środę o godz. 6 i potrwa do niedzieli, do godz. 22. W tym czasie każdego dnia na drogi wyjedzie około 5 tys. policjantów drogówki; ostatniego dnia akcji policjantów ruchu drogowego ma być jeszcze więcej.

Kierowcy na drogach mogą spotkać m.in. 31 nieoznakowanych BMW serii 3 Gran Turismo i 51 oznakowanych radiowozów BMW serii 3. Auta wyposażone są wideorejestratory i na co dzień wykorzystywane są w grupach SPEED. Na drogi wyjechały także samochody KIA Stinger oraz Mitsubishi EVO VII.

Działania policji w ramach „Bezpiecznego weekendu” rozpoczęła prowadzona w porozumieniu w porozumieniu z TISPOL (z ang. European Traffic Police Network), czyli Europejską Organizacją Policji Ruchu Drogowego akcja „Prędkość”. Akcje prowadzone wspólnie z tą organizacją są prowadzone w jednym tygodniu w różnych krajach Unii Europejskiej.

Akcja „Prędkość” zakończy się środę o godz. 22, ale większe siły policji pozostaną na drogach do niedzieli.

Policja zachęca, by podczas wyjazdów w długi sierpniowy weekend kierowcy używali nawigacji GPS, która rozpoznaje utrudnienia w ruchu drogowym, co pozwoli na ominięcie korków. Oszczędzi też stresu, który - jak przypomina policja - również ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

źródło:

Zobacz więcej