Fake news polityków PO. Manipulują zdjęciem prezesa PiS i prezydenta RP sprzed roku

Posłowie PO Cezary Tomczyk i Michał Szczerba manipulują na Twitterze zdjęciem sprzed roku. Politycy udostępnili w dniu święta Wojska Polskiego fotografię z zeszłorocznych uroczystości odsłonięcia tablicy Lecha Kaczyńskiego w Sejmie. Ich zdaniem, fotografia świadczy o „państwie PiS”. „Nie ma dnia bez kłamstwa?” – zapytał na Twitterze polityków dziennikarz TVP.

Fake news posła Szczerby o „80 proc. policjantów na zwolnieniach”. KSP prostuje

„80 proc. funkcjonariuszy warszawskich oddziałów prewencji policji jest na zwolnieniach lekarskich. Nie chcą być używani w działaniach władzy...

zobacz więcej

Cezary Tomczyk zamieścił na Twitterze w dniu święta Wojska Polskiego zdjęcie, na którym prezes PiS stoi do złożenia kwiatów przed prezydentem RP Andrzejem Dudą. „Polska w 2019 roku na jednym zdjęciu...” – napisał polityk PO. Michał Szczerba, również polityk PO, stwierdził, że „precedencja się nie przyjęła”.

Na wpisy posłów szybko zareagowali dziennikarze i internauci; zarzucili politykom opozycji manipulację.

Jak zauważył dziennikarz Polskiego Radia Karol Darmoros, zdjęcie nie pochodzi z czwartkowych obchodów święta Wojska Polskiego, a z zeszłorocznej uroczystości odsłonięcia tablicy Lecha Kaczyńskiego w Sejmie.

„PJK jako brat tragicznie zmarłego miał prawo złożyć wieniec przed PAD. Członkowi innej rodziny też by Pan czynił zarzut?” – zapytał dziennikarz.

„Panie pośle, puścił Pan fejka (zdj. z 2018 odsłonięcie tablicy PLK, więc brat pierwszy). Od 10 godz. setki wiadomości, ludzie piszą do Pana, a Pan udaje, że nic się nie stało. Proszę skasować tweeta, przeprosić za wprowadzanie ludzi w błąd i powiedzieć, kto Panu tego fejka nadał” – napisał szef portalu tvp.info Samuel Pereira.

Fake news rzecznika PO. Tym razem ws. dewastacji żydowskiego cmentarza

Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej za pośrednictwem portalu Twitter zasugerował bierność rządu Beaty Szydło w sprawie dewastacji...

zobacz więcej

„Wczoraj fejk z rzekomym wsparciem finansowym dla uczestników blokady Parady Równości w Białymstoku. Dziś fejk ze zdjęciem. Nie ma dnia bez kłamstwa?” – napisał dziennikarz Bartłomiej Graczak.

Jeden z internautów zauważył, że Cezary Tomczyk sam komentował przed rokiem wydarzenia towarzyszące odsłonięciu tablicy.

„Poseł Tomczyk to zwykły manipulator. Państwo mogli o tym nie wiedzieć, ale Tomczyk zna ten fakt bardzo dobrze! Wstyd!” – napisał dziennikarz Bartek Piekarski.

„Rzecznik rządu Ewy Kopacz poseł PO Cezary Tomczyk jest autorem fejka na Twitterze. Wiele osób zwraca mu uwagę, ale nie usuwa swojego wpisu, nie prostuje, udaje, że nic się nie stało. Niebawem zapewne będzie podkreślał, jak ważna jest wiarygodność w polityce” – napisał na Twitterze dziennikarz Michał Adamczyk . Nie są to pierwsze fake newsy rozpowszechniane przez polityków opozycji. W przeszłości manipulacji dopuszczali się m. in. rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec i poseł Michał Szczerba.

źródło:
Zobacz więcej