RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sawicki: Około połowy „jedynek” PSL odda swoim partnerom z Koalicji Polskiej

Około połowy „jedynek” Polskie Stronnictwo Ludowe odda swoim partnerom współtworzącym Koalicję Polską – powiedział poseł Marek Sawicki. Ujawnił, że listy wyborcze PSL-Koalicja Polska są już ułożone i będą ogłoszone w sobotę podczas krajowej konwencji wyborczej w Płocku.

Kukiz'15 wystartuje z list PSL. Lider mówił, że to „zorganizowana grupa przestępcza”

– Powinni wrócić do nazwy partii z czasów komuny: Zjednoczone Stronnictwo Ludowe. Ewidentnie można powiedzieć, że to jest zorganizowana grupa...

zobacz więcej

Na początku sierpnia lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz informował, że 17 sierpnia w Płocku odbędzie się krajowa konwencja wyborcza PSL, która „zatwierdzi listy kandydatów oraz zaprezentuje liderów list i wszystkich pozostałych kandydujących z naszego komitetu wyborczego”.

Sawicki pytany, ile „jedynek” otrzymają politycy Kukiz'15 odparł: „Około połowy jedynek PSL oddaje swoim partnerom”. Zastrzegł, że to nie dotyczy tylko posłów Kukiz'15, ale wszystkich ugrupowań tworzących Koalicję Polską.

– To nie jest tylko Kukiz. Jest kilka środowisk, które przyszły i musimy się tymi „jedynkami” z nimi podzielić – zaznaczył wiceszef Rady Naczelnej PSL.

Na Dolnym Śląsku w Wałbrzychu „jedynką” listy PSL-KP będzie lider dolnośląskich struktur PSL Paweł Gancarz, a we Wrocławiu – poseł UED Jacek Protasiewicz. W woj. kujawsko-pomorskim listę w Bydgoszczy prawdopodobnie otworzy Dariusz Kurzawa (PSL), a w Toruniu – Paweł Szramka (Kukiz’15).

W Lublinie z pierwszego miejsca wystartuje Jan Łopata (PSL), w Chełmie – Jarosław Sachajko (Kukiz’15), a w Zielonej Górze – Jolanta Fedak (PSL).

Już nie PSL. Kukiz: Szefem zorganizowanej grupy przestępczej jest Kaczyński

Jeżeli przez cztery lata PiS ma wszelkie możliwości, żeby pozamykać potencjalnych przestępców i ich nie zamyka, to są dwie możliwości: albo to nie...

zobacz więcej

Z kolei w Piotrkowie Trybunalskim numerem jeden na liście będzie wiceprezes PSL, szef zarządu województwa łódzkiego Dariusz Klimczak, a w Sieradzu – poseł Paweł Bejda (PSL).

W Małopolsce listę w Krakowie otwierać będzie wiceszefowa Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj, w okręgu podkrakowskim „jedynką” będzie Józef Brynkus (Kukiz’15); w Nowym Sączu Urszula Nowogórska (PSL), a w Tarnowie – sam lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

W Płocku z numeru pierwszego wystartuje poseł Piotr Zgorzelski (PSL), w Radomiu – Mirosław Maliszewski (PSL), w Siedlcach – Marek Sawicki (PSL). W Warszawie syn Władysława Bartoszewskiego, Władysław Teofil Bartoszewski (drugi miałby być syn innego znanego nieżyjącego polityka - Michał Mazowiecki), a w okręgu podwarszawskim najprawdopodobniej „jedynką” będzie Robert Mordak (Kukiz'15).

W Opolu listę otworzy lider Kukiz’15 Paweł Kukiz, w Krośnie numerem jeden będzie Mieczysław Kasprzak (PSL), w Rzeszowie – wicemarszałek Sejmu z ruchu Kukiz'15 Stanisław Tyszka, a w Białymstoku – Stefan Krajewski (PSL).

Rzecznik PSL nie dostanie obiecanej „jedynki”

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak, który miał być „jedynką” z listy PSL-Koalicja Polska w okręgu podwarszawskim, będzie musiał ustąpić miejsca...

zobacz więcej

Ponadto „jedynkami” list PSL-KP mają być: w Gdańsku Andrzej Kobylarz (PSL), w Gdyni – dawny polityk PO Marek Biernacki, w Bielsko-Białej – Mirosław Szemla (PSL), w Częstochowie – Henryk Kiepura (PSL), w Rybniku – Bronisław Karasek (PSL), w Katowicach – Aleksandra Jelonek (Partia Ślonzoki Razem), w Sosnowcu – Barbara Chrobak (PSL).

W tym ostatnim okręgu piąte miejsce na liście prawdopodobnie zajmie Anna Sporyszkiewicz z UED, a ostatni będzie lider śląskiego PSL Stanisław Dąbrowa.

„Jedynkami” będą również w Kielcach Czesław Siekierski (PSL), w Olsztynie – wiceszefowa PSL Urszula Pasławska, w Kaliszu – były europoseł ludowców Andrzej Grzyb, w Koninie młody poseł, który niegdyś był w PiS, a obecnie jest w Kukiz'15 – Łukasz Rzepecki.

Z kolei w Poznaniu niewykluczone że listy będzie otwierać były polityk PO Jacek Tomczak. W Pile „jedynką” ma być poseł PSL Krzysztof Paszyk, w Koszalinie – Stefan Romecki (Kukiz'15), natomiast w Szczecinie – Jarosław Rzepa (PSL).

źródło:

Zobacz więcej