Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej. „Trzeba to zrobić jak najszybciej”

W czwartek obchodziliśmy 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej (fot. PAP/Leszek Szymański)

W Radzyminie powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej. Jest to wspólna inicjatywa władz Radzymina i mazowieckiego Urzędu marszałkowskiego. Placówka, zlokalizowana w pobliżu Cmentarza Żołnierzy 1920 r., będzie oddziałem Muzeum Niepodległości.

„Żołnierze z 1920 r. dobrze zasłużyli się Polsce, chwała i pamięć o nich będą wieczne”

Żołnierze z 1920 r. dobrze zasłużyli się Polsce, chwała o nich i pamięć będą wieczne – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak pod Pomnikiem...

zobacz więcej

List intencyjny w sprawie rozbudowy świetlicy pielgrzyma na cele muzealne podpisali burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

– Uważaliśmy wspólnie z panem burmistrzem, że trzeba to zrobić tu w Radzyminie jak najszybciej – podkreślił marszałek. Dodał, że po renowacji i ewentualnej rozbudowie zabytkowego budynku uda się zbudować nowoczesne muzeum.

Chaciński zwrócił uwagę, że Muzeum Bitwy Warszawskiej to bardzo oczekiwana placówka. – Mieszkańcy za to wielkie zwycięstwo w 1920 r. zapłacili wysoką cenę. Przez wiele lat, zwłaszcza za PRL-u, nic nie mogło się dziać i nic nie mogło powstawać – podkreślił.

Dodał, że miejscowy odział Muzeum Niepodległości będzie opowiadać nie tylko o tym, co działo się w Radzyminie, ale też szerzej „czym była wojna polsko-bolszewicka i jakie miała znaczenie dla Polski”.

W czwartek obchodziliśmy 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej. 13, 14 i 15 sierpnia 1920 r. trwały zacięte walki wojsk polskich z Armią Czerwoną, m. in. pod Radzyminem, Ossowem i Zielonką. Polscy żołnierze, ponosząc wielkie straty, utrzymali Radzymin i inne miejscowości, odrzucając bolszewików na wschód.

źródło:
Zobacz więcej