„Musimy budować szpitale psychiatryczne”. Trump o ograniczeniu dostępu do broni

Donald Trump popiera dokładniejsze sprawdzanie nabywców broni palnej (fot. PAP/EPA/CJ GUNTHER)

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że popiera dokładniejsze sprawdzanie nabywców broni palnej. Zaznaczył, że uważa, iż sprawcy ostatnich strzelanin to osoby chore psychicznie, zaś Stany Zjednoczone potrzebują więcej szpitali psychiatrycznych.

Dwie strzelaniny w USA. Wiele ofiar śmiertelnych i rannych

Zaledwie kilka godzin po masakrze w El Paso w Teksasie, doszło w Stanach Zjednoczonych do kolejnej strzelaniny. Jak poinformowała lokalna policja,...

zobacz więcej

– Nie chcemy, aby szaleńcy posiadali broń. To chodzi o nich. Oni pociągają za spust. Broń sama nie pociąga za spust. Dlatego musimy przyjrzeć się bardzo poważnie problemowi chorób psychicznych – powiedział Trump w rozmowie z dziennikarzami w Morristown, w stanie New Jersey, skąd udał się na wiec swoich zwolenników w sąsiednim stanie New Hampshire.

– Przypatrujemy się całej sytuacji – zapewnił ogólnikowo prezydent spytany, czy domaga się od republikańskich kongresmenów, aby uchwalili obowiązek dokładniejszego sprawdzania przeszłości osób nabywających broń palną.

– Chcę, aby ludzie zapamiętali słowa „choroba psychiczna”. Ci ludzie są chorzy psychicznie. Sądzę, że musimy znów zacząć budować placówki psychiatryczne – podkreślił Trump. – Nie możemy pozwolić, aby ci ludzie byli na ulicach – dodał.

Trump przypomniał, że w latach 60. i 70. ubiegłego wieku zamknięto w USA wiele szpitali psychiatrycznych, a ich pacjentów zwolniono.

Po ostatnich strzelaninach w stanach Teksas i Ohio, w których zginęło kilkadziesiąt osób, Trump jest pod narastającą presją podjęcia działań ograniczających liczbę przestępstw dokonywanych przy użyciu broni palnej. Z drugiej strony nie może sobie pozwolić na stratę głosów członków Narodowego Związku Strzeleckiego (NRA), jednej z najbardziej wpływowych organizacji w USA. NRA jest przeciwna ograniczeniu dostępu do broni.

źródło:
Zobacz więcej