Gibraltar zwolnił irański tankowiec. Apele USA nie pomogły

Na razie nie wiadomo, kiedy Grace 1 opuści port w Gibraltarze (fot. PAP/EPA/A.CARRASCO RAGEL)

Władze brytyjskiego Gibraltaru zwolniły zatrzymany na początku lipca tankowiec z irańską ropą mimo apelu USA o powstrzymanie się od tego. Nie jest jednak jasne, czy i kiedy tankowiec będzie mógł opuścić port.

„The Sun”: Wielka Brytania zwolni irański tankowiec

Wielka Brytania zwolni w czwartek irański tankowiec Grace 1, który na początku lipca został zatrzymany w pobliżu Gibraltaru przez miejscową policję...

zobacz więcej

Tankowiec Grace 1 został zatrzymany 4 lipca przez brytyjską piechotę morską w pobliżu Gibraltaru, a następnie odprowadzony do tego portu. Według gibraltarskich władz statek wiózł irańską ropę do rafinerii w syryjskim mieście Banijas, co było pogwałceniem sankcji Unii Europejskiej wobec Syrii. Rząd Syrii jest bliskim sojusznikiem Iranu.

Dwa tygodnie później Iran zatrzymał w cieśninie Ormuz płynący pod flagą brytyjską tankowiec Stena Impero. Oba tankowce stały się pionkami w rozgrywce między Iranem oraz USA i Unią. Krążą pogłoski, że Teheran chciał wymienić ten statek na swój tankowiec.

Jak informują media, władze Gibraltaru otrzymały pisemne zapewnienia Iranu, że statek nie wyładuje ropy w Syrii.

W ostatniej chwili o zablokowanie decyzji zwolnienia irańskiego tankowca zwrócił się do władz Gibraltaru Departament Sprawiedliwości USA. Jednak najwyższy sędzia Gibraltaru Anthony Dudley oświadczył w czwartek, że obecnie żadne tego rodzaju żądanie USA nie jest rozpatrywane.

Natomiast pierwszy minister Gibraltaru Fabisn Picardo powiedział, że wnioskiem USA zajmie się „niezależny organ prawny”.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że władze Gibraltaru nie sprecyzowały, czy i kiedy Grace 1 będzie mógł wznowić żeglugę, chociaż – wskazano – zaobserwowano pewne przygotowania do jego wypłynięcia z portu.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif potępił amerykańską próbę zatrzymania tankowca i oskarżył administrację USA o „próbę piractwa”.

źródło:

Zobacz więcej