Zagraniczni absolwenci opanowują Niemcy. Polacy najliczniejsi

Niemieccy eksperci oceniają, że liczba emigrantów z krajów UE będzie maleć (fot. Pexels)

W Niemczech coraz więcej wykwalifikowanych absolwentów uczelni wyższych pochodzi z zagranicy – wynika z analizy Instytutu Badań nad Niemiecką Gospodarką (IW) w Kolonii. Najwięcej takich osób to Polacy.

Rekordowo niskie bezrobocie ograniczyło emigrację Polaków

Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce ograniczyło wyjazdy nowych emigrantów do głównych krajów emigracji z przeszłości, takich jak Wielka Brytania i...

zobacz więcej

W raporcie wskazano, że odsetek specjalistów – absolwentów uczelni wyższych urodzonych poza Niemcami wzrósł z 13,6 proc. w 2007 r. do 18,7 proc. w 2017 r.

Telewizja Deutsche Welle ocenia, że to dość zaskakujące, gdyż w ciągu dekady także liczba niemieckich absolwentów uniwersytetów wzrosła o ponad jedną trzecią do 10,1 mln osób. Bardziej dynamicznie rozwinął się jednak napływ imigrantów o wysokich kwalifikacjach. W tym samym czasie ich liczba podwoiła się (z około 1,16 mln do 2,32 mln).

– Ogromne znaczenie ma napływ z krajów Unii Europejskiej – podkreśla autor analizy Wido Geis-Thoene.

Z danych za 2017 r. wynika, że najwięcej z urodzonych za granicą osób z wyższym wykształceniem, bo aż 235 tys. pochodziło z Polski. Na drugim miejscu znalazła się Rosja (225 tys.), a na trzecim Rumunia (118 tys.). Dalej są: Kazachstan (104 tys.), Ukraina (101 tys.), Chiny (82 tys.), Syria (78 tys.), Turcja (69 tys.), Francja (60 tys.) i Włochy (58 tys.). Nieco mniej specjalistów pochodzi z Indii (54 tys.) i USA (53 tys.).

W tym samym roku aż 906 tys. (czyli 39 proc.) urodzonych za granicą specjalistów z dyplomem uniwersyteckim pochodziło z innego kraju UE. W najbliższym czasie z powodu zmian demograficznych trzeba się jednak liczyć ze spadkiem imigracji Europejczyków posiadających kwalifikacje akademickie – ocenia IW.

źródło:
Zobacz więcej