Wyścig do Białego Domu. Były gubernator przegrał z sondażami i budżetem

John Hickenlooper nie miał szans na nominację Partii Demokratycznej (fot. TT/Hickenlooper)

Były gubernator stanu Kolorado John Hickenlooper wycofał się z walki o nominację kandydata do prezydentury z Partii Demokratycznej. Rozważa natomiast ubieganie się o mandat senatora z tego stanu.

Priam, socjalista, gej i pani szeryf. Demokraci walczą o Biały Dom

Pomału zaczyna się rozkręcać jedna z najdłuższych kampanii politycznych na świecie – kampania przed wyborami prezydenckimi w USA. Przywódca wolnego...

zobacz więcej

Hickenlooper nie zdołał przebić się ze swoim centrowym programem wśród 24 walczących o tę nominację polityków Partii Demokratycznej. Miał też niskie notowania w sondażach i nie dysponował odpowiednim wsparciem finansowym.

W nagraniu wideo 67-letni Hickenlooper przekazał, że wielu wyborców z jego stanu wzywa go aby podjął walkę o fotel senatora. Do tego samego wzywa go przywódca mniejszości demokratycznej w Senacie Chuck Schumer.

Hickenlooper, który jest popularnym politykiem w Kolorado, zapowiedział, że „poważnie rozważy” te apele. O mandat senatora z tego stanu ubiega się już 10 innych Demokratów. Obecnie stan Kolorado reprezentuje w Senacie Republikanin Cory Gardner.

Podczas ostatnich wyborów do Kongresu Demokratom udało się, na fali niezadowolenia znacznej części wyborców z polityki obecnego republikańskiego prezydenta Donalda Trumpa, zdobyć przewagę w Izbie Reprezentantów. Senat pozostał jednak pod kontrolą Republikanów.

Gdyby Demokratom udało się zdobyć kontrolę nad Senatem mogliby skutecznie blokować inicjatywy Trumpa, w tym nominowanie nowych konserwatywnych sędziów Sądu Najwyższego. Demokraci mogliby też uchwalać ustawy sprzeczne z polityką Trumpa, nawet jeśli udało mu się zdobyć drugą kadencję w Białym Domu w wyborach w 2020 r.

źródło:

Zobacz więcej