RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wartość banknotów w obiegu wzrosła przez 10 lat ponad 2-krotnie

Zużyte lub uszkodzone banknoty i monety można wymienić na nowe w kasie dowolnego banku w Polsce (fot. tvp.info/Paweł Chrabąszcz)

Wartość banknotów w obiegu wzrosła do 222,9 mld zł w drugim kwartale tego roku z 98,6 mld zł w drugim kwartale 2009 r. – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) dotyczących struktury obiegu banknotów i monet.

NBP ujawnia, jak długo banknot w Polsce pozostaje w obiegu

Banknot w Polsce zużywa się średnio po 375 dniach, dopiero po tym czasie trafia ponownie do Narodowego Banku Polskiego – wynika z informacji NBP za...

zobacz więcej

W tym samym czasie wartość monet wzrosła do 4,9 mld zł z 2,7 mld zł, natomiast łączna wartość banknotów i monet wzrosła do 227,8 mld zł ze 101,3 mld zł.

Jak podał NBP, w obiegu najwięcej pozostaje banknotów o nominale 100 zł – 1,3 mld sztuk, a najmniej banknotów o nominale 500 zł, które do obiegu weszły w lutym roku 2017. Na koniec drugiego kwartału tego roku było ich w obiegu 17,2 mln sztuk.

Bank poinformował też, że banknot w Polsce zużywa się średnio po 374 dniach, dopiero po tym czasie trafia ponownie do Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z danymi banku centralnego dziesięć lat temu było to 179 dni.

Jak informuje NBP, zużyte lub uszkodzone banknoty i monety można wymienić na nowe w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim, bankowi centralnemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Znakami pieniężnymi, emitowanymi przez NBP, są banknoty i monety.

źródło:

Zobacz więcej