Kąpiel w Bałtyku dozwolona. Zamknięte dwa kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim

Sanepid przypomina, że stan wody w kąpieliskach nadbałtyckich może się nagle pogorszyć (fot. arch. PAP/Adam Warżawa)

W czwartek, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać we wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim – podał Główny Inspektor Sanitarny.

Wywróciła się łódka, którą płynęli ojciec z córką. Krzyk dziecka usłyszał turysta

Do tragedii doszło nad jeziorem Staw koło Suwałk (woj. podlaskie). 33-letni mężczyzna utonął, gdy wywróciła się łódź, którą płynął wraz z 7-letnią...

zobacz więcej

O aktualnym stanie czystości wody w miejscach, w których w tym sezonie turystycznym zorganizowano kąpieliska GIS poinformował na swojej stronie internetowej.

Utrzymuje się natomiast, wprowadzony kilka dni temu, zakaz korzystania z wody na dwóch położonych nad Zalewem Szczecińskim kąpieliskach śródlądowych: w Stepnicy i Trzebieży.

Sanepid przypomina, że stan wody w kąpieliskach nadbałtyckich może się nagle pogorszyć. W ich pobliżu mogą się pojawić zakwity sinic, które sprawią, że kąpiel w tych miejscach zostanie zabroniona.

W razie obfitego zakwitu sinic Sanepid zaleca niewchodzenie do wody. Kąpiel w zanieczyszczonym akwenie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. Po połknięciu takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Mapa, na których znaleźć można aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

źródło:

Zobacz więcej