RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Cenckiewicz przypomina działania komunistów przeciwko Kamińskiemu: Był wrogiem SB i PRL!

Minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński (fot. arch. PAP/Rafał Guz)
Minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński (fot. arch. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Mariusz Kamiński był wrogiem Służby Bezpieczeństwa i PRL – napisał Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego i wiceprzewodniczący Kolegium IPN dr Sławomir Cenckiewicz. Historyk skomentował w ten sposób pojawiające się ataki wobec ministra i oskarżenia o rzekomą współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa.

Fake newsem w ministra. Przyjaciel Giertycha szykuje atak na Mariusza Kamińskiego

Jan Piński, przyjaciel Romana Giertycha, zapowiada książkę atakującą szefa służb i MSWiA. Teza publikacji zaplanowanej na okres kampanii wyborczej:...

zobacz więcej

Dziennikarz Jan Piński udostępnił na Twitterze wpis innego użytkownika, zawierający zdjęcie dokumentu z podanym Kwestionariuszem Ewidencyjnym „Marek”. Wpis sugerował, że jest to dowód na współpracę obecnego szefa MSWiA z komunistycznymi służbami.

Do tego wpisu odniósł się Sławomir Cenckiewicz. Historyk zaznaczył, że wszystkie informacje o Mariuszu Kamińskim – szefie MSWiA i koordynatorze służb specjalnych – znajdują się w katalogu IPN. „Wszędzie kategorie II i III, czyli rozpracowania, sprawy śledcze, prokuratorskie i sądowe” – napisał i dodał, że Kamiński „był wrogiem SB i PRL”.

W kolejnym wpisie Cenckiewicz wytłumaczył, że rejestracja Kwestionariusza Ewidencyjnego o kryptonimie „Marek”nie jest kategorią „informatora”, tak jak przedstawiono to we wpisie, podanym przez Pińskiego. „Za taką manipulację każdy badacz wyleciałby z IPN” – dodał historyk.

Kryptonim „Marek” został założony przez SB Mariuszowi Kamińskiemu w 1981 r., kiedy był nastolatkiem. Stało się to po tym, jak zdewastował sowiecki pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej