Wielomilionowa inwestycja Muzeum Auschwitz-Birkenau

Inwestycja jest konieczna ze względu na wzrost liczby odwiedzających (fot. Muzeum Auschwitz-Birkenau)

Ponad 20 mln zł (5,5 mln dolarów) otrzymało Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu na rozbudowę Centrum Obsługi Odwiedzających. Umowa w tej sprawie została podpisana pomiędzy Muzeum a Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation w Nowym Jorku.

Polska wystawa w Muzeum Auschwitz będzie zmieniona

Stała ekspozycja, ukazująca martyrologię narodu polskiego podczas niemieckiej okupacji, która znajduje się w Muzeum Auschwitz, zostanie zmieniona....

zobacz więcej

Rzecznik Muzeum w Oświęcimiu Bartosz Bartyzel wskazał, sygnatariuszami dokumentu są darczyńcy – amerykański biznesman i filantrop żydowskiego pochodzenia Ronald S. Lauder; Joel Citron (w imieniu swoim i żony Ulriki) – członek zarządu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation; oraz dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M. A. Cywiński. Wsparcie finansowe pomoże w rozbudowie infrastruktury obsługi osób odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Cywiński, podpisując porozumienie o wsparciu finansowym, podkreślał, że koncepcja nowego Centrum Obsługi Odwiedzających jest „projektem na miarę XXI wieku. Dzięki pozyskanym na mocy umowy środkom powstanie nowy parking oraz nowe wejście do muzeum, a także nowa przestrzeń wystawiennicza, kino oraz hostel na potrzeby edukacji, konferencji czy wolontariatu.

– Tak ambitnie zarysowanych inwestycji nie bylibyśmy w stanie zrealizować bez pomocy darczyńców prywatnych – ludzi, którzy w całej rozciągłości i bardzo odpowiedzialnie czują, jak wielką rolę ma do odegrania pamięć – powiedział dyrektor muzeum.

Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation jest amerykańską organizacją dobroczynną, której działalność poświęcona jest ochronie Miejsca Pamięci. Wśród jej darczyńców jest m.in. Ronald S. Lauder, który przekazał 5 mln dolarów na Centrum Obsługi Odwiedzających.

Tragiczne losy 728 osób. Wystawa poświęcona pierwszym polskim więźniom Auschwitz

Plenerową ekspozycję „14 czerwca 1940 r.”, poświęconą Polakom deportowanym w pierwszym transporcie więźniów do niemieckiego obozu Auschwitz, mogą...

zobacz więcej

Osobisty priorytet

– Zachowanie Auschwitz-Birkenau jest jednym z moich największych osobistych priorytetów od momentu, gdy po raz pierwszy przeszedłem przez bramę „Arbeit Macht Frei”. W latach 80. zobaczyłem, ile jeszcze jest do zrobienia, aby je utrzymać i zrozumiałem, że w krótkim czasie nie pozostanie nic, co mogłyby zobaczyć przyszłe pokolenia. Jeśli nie pozostałoby nic do zobaczenia, ludzie nigdy nie uwierzyliby w to, co się tutaj wydarzyło – mówił Ronald S. Lauder, który już od kilkudziesięciu lat jest darczyńcą i wspiera misję Miejsca Pamięci.

Jak podkreślił, jedynym sposobem, aby zapobiec kolejnemu Szoa (ludobójstwu-PAP), jest „edukacja oraz sprawienie, by jak najwięcej ludzi stało się świadkami tego strasznego miejsca, w którym rozegrały się najgorsze okrucieństwa znane ludzkości”. – Nowe Centrum Obsługi Odwiedzających będzie integralną częścią doświadczenia i umożliwi odwiedzającym świadome przejście do historycznej przestrzeni Auschwitz-Birkenau – ocenił darczyńca.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat liczba osób odwiedzających muzeum Auschwitz wzrosła prawie pięciokrotnie. – Stąd realizacja będącego obecnie na etapie przetargów projektu nowego Centrum Obsługi Odwiedzających powstającego dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej oraz wsparciu polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stworzenie nowej przestrzeni dla obsługi i przyjęcia odwiedzających w bezpośredniej bliskości Muzeum będzie możliwe w przeciągu najbliższych kilku lat – poinformował Bartyzel.

Obecnie w muzeum w Oświęcimiu realizowane są takie inwestycje jak np.: Globalny Plan Konserwacji, nowa wystawa główna, nowa siedziba Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, projekt zmiany wystawy polskiej.

źródło:

Zobacz więcej