RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„The Sun”: Wielka Brytania zwolni irański tankowiec

Grace 1 mógł łamać sankcje unijne (fot. TT/Persia Digest)

Wielka Brytania zwolni w czwartek irański tankowiec Grace 1, który na początku lipca został zatrzymany w pobliżu Gibraltaru przez miejscową policję i brytyjską piechotę morską – poinformował dziennik „The Sun”.

Iran oskarża USA o „podpalanie Bliskiego Wschodu”

Iran oskarża Stany Zjednoczone, że wraz ze swoimi sojusznikami przekazują broń na Bliski Wschód. Irański minister spraw zagranicznych powiedział w...

zobacz więcej

Według gazety, szef ministrów Gibraltaru Fabian Picardo nie będzie ubiegał sie o przedłużenia nakazu zatrzymania Grace 1, ponieważ cel, jakim było uniemożliwienie statkowi dostarczenie ropy do Syrii, został osiągnięty.

– Nie ma powodu, aby zatrzymać Grace 1 na Gibraltarze dłużej, jeśli wiemy, że nie narusza on już sankcji nałożonych na reżim syryjski – wskazała osoba z bliskiego otoczenia Picardo.

Na początku lipca decyzję o zatrzymaniu statku uzasadniono podejrzeniami, że może on brać udział w łamaniu sankcji unijnych nałożonych na Syrię. Władze w Teheranie zażądały natychmiastowego uwolnienia swojej jednostki, zatrzymanej – jak przekonywały – na wodach międzynarodowych. Zagroziły, że jeśli Wielka Brytania nie zwolni tankowca, obowiązkiem Iranu będzie zajęcie tankowca brytyjskiego.

Na potwierdzenie tych słów 19 lipca Gwardia Rewolucyjna Iranu przejęła pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdziła, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc.

We wtorek władze Iranu poinformowały, że brytyjskie władze mogą wkrótce zwolnić irański tankowiec. – Wielka Brytania jest zainteresowana zwolnieniem irańskiego tankowca Grace 1 (...) po wymianie pewnych dokumentów. Mamy nadzieję, że nastąpi to wkrótce – powiedział irańskiej agencji prasowej IRNA Dżalil Eslami, zastępca szefa irańskich portów i organizacji morskiej.

źródło:

Zobacz więcej