SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Archiwalne wideo z urodzin Anny Walentynowicz dostępne po 10 latach

Anna Walentynowicz zapisała się w historii jako ikona „Solidarności” (fot. arch.PAP/Stefan Kraszewski)
Anna Walentynowicz zapisała się w historii jako ikona „Solidarności” (fot. arch.PAP/Stefan Kraszewski)

Nagranie z 80. urodzin Anny Walentynowicz przeleżało w Archiwum Kancelarii Prezydenta aż 10 lat. Do niepublikowanego wcześniej materiału dotarli dziennikarze portalu PolskieRadio24.pl.

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczki z wizerunkiem Anny Walentynowicz

Anna Walentynowicz była wierna ideałom Sierpnia – powiedział prezes IPN Jarosław Szarek w Gdańsku w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej,...

zobacz więcej

Uroczystości 80. urodzin Anny Walentynowicz zorganizował wówczas prezydent Lech Kaczyński. 15 sierpnia 2009 r. do Pałacu Prezydenckiego przyjechali najbliżsi i przyjaciele solenizantki. Fragment nagrania z uroczystości można obejrzeć na stronie portalu PolskieRadio24.pl. Cały archiwalny materiał zostanie opublikowany 15 sierpnia – w dzień rocznicy 90. urodzin Anny Walentynowicz – na stronie: annawalentynowicz.polskieradio24.pl.

Anna Walentynowicz zapisała się w historii jako ikona „Solidarności”. Odznaczyła się swym zaangażowaniem m.in. jako działaczka Wolnych Związków Zawodowych.

Jej całe życie było walką z niesprawiedliwością, walką o godność ludzi pracy, walką z prześladowaniem, szykanami i represjami komunistycznej bezpieki.

14 sierpnia mija 39. rocznica rozpoczęcia w Stoczni Gdańskiej strajku, który 17 dni później zakończył się podpisaniem historycznego porozumienia dającego początek przemianom ustrojowym w Polsce. Robotnicy zastrajkowali w obronie zwolnionej wtedy z pracy Anny Walentynowicz.

Ten strajk był – jak podkreślała Walentynowicz – iskrą, która na Wybrzeżu, a niedługo później w całej Polsce, rozpoczęła falę robotniczych protestów, dając początek „Solidarności”.

Pierwszym z 21 postulatów strajkujących robotników było utworzenie niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych. O konieczności ich stworzenia mówiła właśnie Anna Walentynowicz, jedna z najważniejszych postaci „Sierpnia 80”, nazywana potem „Anną Solidarność”.

Anna Walentynowicz zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010 r., wraz ze swoim przyjacielem prezydentem Lechem Kaczyńskim i 94 osobami na pokładzie.

źródło:
Zobacz więcej