RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fake newsem w ministra. Przyjaciel Giertycha szykuje atak na Mariusza Kamińskiego

Dokument został sporządzony przez komunistyczne służby po tym, gdy Mariusz Kamiński jako nastolatek „zbezcześcił” pomnik Armii Czerwonej. (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Jan Piński, przyjaciel Romana Giertycha, zapowiada książkę atakującą szefa służb i MSWiA. Teza publikacji zaplanowanej na okres kampanii wyborczej: Mariusz Kamiński współpracował z SB. Jako „dowód” pokazano... kryptonim kwestionariusza założonego mu przez komunistów w 1981 r., gdy jako nastolatek „zbezcześcił” pomnik Armii Czerwonej.

„Gdyby Donald wyciął Kamińskiego, to nie byłoby tych afer". Kamiński – wróg PO nr 1

Nienawidzą go Donald Tusk, Roman Giertych, Radosław Sikorski, Sławomir Nitras i wielu innych polityków Platformy Obywatelskiej. Przede wszystkim...

zobacz więcej

„Chyłkiem zerknąłem przez ramię Janka Pińskiego i pstryknąłem foto. Czy z tego fragmentu wynika, że nowy minister MSWiA, alkoholik z Sochaczewa, był informatorem SB ps. »Marek« nr. ew. 4477? Więcej we wrześniu, w książce o Mariuszu K.” – napisał na Twitterze jeden z użytkowników i opublikował skan dokumentu z podanym Kwestionariuszem Ewidencyjnym „Marek”. Wpis udostępnił Jan Piński, który kilka godzin wcześniej zapowiadał, że „za karę pojawią się dokumenty”.

Czym jest Kwestionariusz Ewidencyjny?

Na ten temat możemy przeczytać na stronie Instytutu Pamięci Narodowej:

„Kategoria sprawy operacyjnej i akt jej dotyczących. KE zakładano na osoby nieprowadzące w chwili wszczęcia sprawy »wrogiej« działalności, które jednak: »[…] były w przeszłości karane za wrogą działalność, były podejrzane o organizowanie wrogich manifestacji, wystąpień, podsycanie nastrojów niezadowolenia, prowadzenie wrogiej propagandy, swoim zachowaniem i postawą nasuwają uzasadnione podejrzenie, że mogą podjąć wrogą działalność w chwili powstania sprzyjających ku temu warunków, zajmowały eksponowane stanowiska w instytucjach i organizacjach prowadzących lub inspirujących działalność przeciwko PRL albo innym krajom socjalistycznym«. (...) Celem prowadzenia KE było rutynowe kontrolowanie działalności osób znajdujących się niegdyś w zainteresowaniu operacyjnym SB bądź notowanych za »antypaństwowe« wystąpienia, kategorie osób podlegających inwigilacji w ramach KE »z klucza« określali w odrębnych dla każdego z pionów SB zarządzeniach dyrektorzy departamentów II, III i IV MSW”.

Do czego odnosi się „Marek” przy nazwisku aktywnego działacza opozycji w PRL, dziś ministra spraw wewnętrznych i administracji i koordynatora służb specjalnych? To kryptonim KE, założonej w 1981 r. nastoletniemu wówczas Mariuszowi Kamińskiemu przez SB, po tym jak zdewastował sowiecki pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej.Informacje te są jawne, dostępne na stronie IPN, w katalogu osób rozpracowywanych przez bezpiekę. W opisie materiałów czytamy że Mariusz Kamiński „został zarejestrowany 12.11.1981 przez pion III w Sochaczewie w Wydz. »C« KWMO Skierniewice pod nr 4477 w kategorii Kwestionariusz Ewidencyjny (KE) krypt. »Marek«. W dzienniku rejestracyjnym KWMO Skierniewice pod poz. 4477 jako jednostkę która zarejestrowała KE krypt. »Marek« odnotowano Wydz. III w Skierniewicach. Kontrolę operacyjną prowadzoną w związku z faktem prowadzenia »wrogiej propagandy politycznej« zakończono 08.01.1988.”

To właśnie ta data znajduje się na dokumencie, który udostępnił Piński:
(fot. TT/Sint_Devil)

źródło:
Zobacz więcej