Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Niemiecki dziennik: Polska przeżywa cud gospodarczy

„Kraj, w którym narodowo-konserwatywny, krytyczny wobec Brukseli rząd może liczyć w październiku na przedłużenie kadencji, wyróżnia się oczekiwanym wzrostem PKB na poziomie 4,6 procent” – pisze dziennik z Duesseldorfu (fot. Shutterstock/Nataliia Gr)

Niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt” pisze w środę o cudzie gospodarczym, który aktualnie przeżywa Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to tym bardziej wyjątkowe, że nad Zachodem unosi się widmo recesji – zauważa gazeta.

Agencja S&P podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 rok

Agencja S&P Global Ratings podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 r. do 4,1 proc. z 3,9 proc. i podtrzymała szacunki tego wskaźnika na...

zobacz więcej

„Wschód kontynentu kojarzy się Europie Zachodniej ze złymi wiadomościami. Paryż, Berlin i Bruksela narzekają na rosnący nacjonalizm, autokratyczny styl rządów oraz ataki na sądownictwo i wolność prasy. Kontynent różni się jednak coraz bardziej nie tylko politycznie, ale i gospodarczo. W tej dziedzinie pozytywne sygnały widać właśnie na Wschodzie” – konstatuje „Handelsblatt”.

„Zwłaszcza w Polsce można już mówić o małym cudzie gospodarczym. Kraj, w którym narodowo-konserwatywny, krytyczny wobec Brukseli rząd może liczyć w październiku na przedłużenie kadencji, wyróżnia się oczekiwanym wzrostem PKB na poziomie 4,6 procent” – pisze dziennik z Duesseldorfu.

Dla porównania, w Niemczech ostatnie prognozy rządowe mówią o 0,5 proc. w roku bieżącym. W związku ze spadającą produkcją przemysłową i zamówieniami oraz niestabilną sytuacją na świecie liczba ta jednak nie jest pewna.

Według ekonomicznej gazety wzrost na Wschodzie jest napędzany przez rosnące płace. Napędza to popyt wewnętrzny, co z kolei owocuje wzrostem inwestycji. „Powstaje stabilny, trwały krwiobieg” – uznaje „Handelsblatt”, zwracając uwagę, że wyższe koszty pracy nie obniżają konkurencyjności, a wręcz przeciwnie. W tej sferze Wschód nadgania Zachód, natomiast wzrost wydajności pracy zachęca nawet do dalszego podnoszenia płac - czytamy.

Tak źle w niemieckiej gospodarce nie było od lat. „Wszyscy są bardzo zdenerwowani”

Indeks badania koniunktury niemieckiego instytutu ZEW w sierpniu wyniósł -44,1 pkt. To wynik najgorszy od ośmiu lat. W porównaniu do lipca wskaźnik...

zobacz więcej

Zagrożenie dla koniunktury gospodarczej w Polsce i innych krajach regionu „Handelsblatt” dostrzega w konfliktach handlowych. „W Polsce duże zakłady ma Volkswagen, Mercedes i Fiat. Na Węgrzech – Audi i Mercedes. W Czechach – Skoda należąca do VW. Środkowoeuropejskie kraje są częścią łańcucha produkcyjnego najważniejszych zachodnioeuropejskich marek” – przypomina dziennik, dodając, że ewentualne cła wprowadzone przez prezydenta USA Donalda Trumpa na samochody z Europy dotkną również wschód UE.

Drugim poważnym ryzykiem dla regionu jest emigracja do zamożniejszych krajów Wspólnoty. Z powodu braku specjalistów wstrzymanych zostało już kilka inwestycji.

„Faktem jest jednak to, że dobra koniunktura na Wschodzie jest błogosławieństwem dla Zachodu. Region dostarcza niemieckiej gospodarce, będącej w coraz trudniejszej sytuacji, ważne impulsy wzrostu” – konkluduje „Handeslblatt”.

źródło:

Zobacz więcej