Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Z aptek wycofano serię jednego z leków dla cukrzyków

Neuropatia cukrzycowa to jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy (fot. Shutterstock/Jeff Baumgart)

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie kraju tabletek Thiogamma, stosowanych w zaburzeniach czucia związanego z polineuropatią cukrzycową. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej.

GIF wycofał pięć serii zawiesiny do nebulizacji BDS N

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie kraju pięciu serii zawiesiny do nebulizacji BDS N. Powodem jest...

zobacz więcej

Decyzja GIF dotyczy produktu leczniczego Thiogamma, 600 mg, 60 powlekanych tabletek, o numerze serii 15E138 i terminem ważności 04.2020.

Podmiotem odpowiedzialnym jest Wörwag Pharma GmbH&Co. KG, Niemcy.

Neuropatia cukrzycowa to jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy. Polega na uszkodzeniu obwodowych nerwów czuciowych, ruchowych, ale też nerwów autonomicznych, które unerwiają wiele narządów wewnętrznych i regulują procesy fizjologiczne. Neuropatia cukrzycowa występuje u około połowy diabetyków. Może pogarszać tolerancję wysiłku fizycznego, opóźniać gojenie się ran, przyczyniać do zmniejszonej potliwości, obrzęków i powodować wiele innych problemów. Prowadzi do tzw. zespołu stopy cukrzycowej, który jest główną przyczyną amputacji nóg. Jeśli neuropatia dotyczy nerwów zapewniających prawidłowe funkcjonowanie serca, może dojść do bezobjawowego zawału.

źródło:

Zobacz więcej