RAPORT

Pogarda

Baltic Pipe. Kontrakt na agregaty wart ponad pół miliarda złotych

Najnowsze

Popularne

Ponad 0,55 mld zł wart jest kontrakt podpisany przez Gaz-System i firmą Solar Turbines z USA ws. Baltic Pipe – powiedział w środę Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Dodał, że to jeden z największych kontraktów podpisanych w sektorze gazowym w Polsce.

Terminal w Świnoujściu odlicza. W sobotę odjedzie pięciotysięczna cysterna z LNG

Z Terminala im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu PGNiG wyekspediowało już 5000 cystern z ładunkiem skroplonego gazu ziemnego (LNG)....

zobacz więcej

Kontrakt dotyczy dostaw kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu, wchodzących w skład programu Baltic Pipe.

Jak zaznaczył Naimski, ten kontrakt to „kamień milowy na drodze do zbudowania Baltic Pipe”.

Pełnomocnik podkreślił, że inwestycja jest realizowana zgodnie z harmonogramem. – Jej zakończenie w październiku 2022 r. nie jest w żadnym wypadku zagrożone. Termin będzie dotrzymany – mówił.

– Te urządzenia będą funkcjonowały bezpiecznie przez wiele lat. Wielkość kontraktu jest też istotna – to jest ponad pół miliarda złotych. To jest dużo. To jest jeden z największych kontraktów, który został do tej pory podpisany w sektorze gazowym budujący infrastrukturę w Polsce – powiedział Naimski.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, który pozwoli utworzyć nowy korytarz dostaw gazu na europejskim rynku. Ma umożliwić przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Zdolność przesyłowa ma być na poziomie 10 mld m sześc. rocznie.

Na Baltic Pipe składa się w sumie pięć głównych komponentów: gazociąg na dnie Morza Północnego łączący systemy przesyłowe Norwegii i Danii, rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego, tłocznia gazu na duńskiej wyspie Zelandia, gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego między Danią a Polską oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej