„Wiemy, że oszukują nas od lat”. Trump grozi wyjściem USA z WTO

Nie po raz pierwszy Trump zagroził wyjściem USA z WTO, którą już w czasie kampanii prezydenckiej w 2016 roku nazwał „przestarzałą” (fot. Valery Sharifulin\TASS/Getty Images)

Prezydent USA Donald Trump zagroził, że „jeśli będzie trzeba”, to jego kraj wyjdzie ze Światowej Organizacji Handlu (WTO). Amerykański przywódca krytykuje organizację, ponieważ – według niego – preferencyjnie traktuje ona Chiny ze szkodą dla Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump alarmuje: Chiny kierują żołnierzy na granicę z Hongkongiem

Rząd Chin kieruje żołnierzy na granicę z Hongkongiem – napisał we wtorek na Twitterze prezydent USA Donald Trump, powołując się na dane...

zobacz więcej

– Jeśli trzeba będzie, wyjdziemy – zapowiedział Trump na wtorkowym spotkaniu z pracownikami zakładów chemicznych firmy Shell w Pensylwanii. – Wiemy, że oszukują nas od lat i to się nigdy więcej nie może powtórzyć – oświadczył amerykański przywódca.

Nie po raz pierwszy Trump zagroził wyjściem USA z WTO, którą już w czasie kampanii prezydenckiej w 2016 roku nazwał „przestarzałą”.

Latem zeszłego roku Trump powiedział, że WTO od lat „bardzo źle” traktuje Stany Zjednoczone. Zapowiedział, że jeśli organizacja „nie przeprowadzi reform”, Waszyngton „może się z niej wycofać”.

Pod koniec lipca br. amerykański prezydent również domagał się zreformowania WTO w taki sposób, by przestała traktować preferencyjnie kraje rozwijające się, do których jest zaliczana ChRL.

Administracja Trumpa od dawna oskarża WTO i niektórych jej członków, takich jak Chiny, o nadużywanie statusu kraju rozwijającego się, co pozwala m.in. na opóźnienie stosowania niektórych umów lub ochronę niektórych sektorów bez narażania się na gniew ze strony innych członków organizacji.

źródło:

Zobacz więcej