Gorączka złota. Kruszec najdroższy w historii

Uncja złota kosztuje najwięcej od września 2011 roku (fot. Pexels)

Za kruszec w Polsce jeszcze nigdy nie było trzeba zapłacić tyle, co obecnie. Na tym hossa na rynku metali szlachetnych prawdopodobnie się nie skończy, co jest dobrą wiadomością dla NBP i budżetu – zwraca uwagę „Rzeczpospolita”.

Znaczny zysk PKO BP. Ponad 1,2 mld zł

Zysk netto grupy PKO BP w drugim kwartale 2019 r. wzrósł do 1.217 mln zł z 933 mln zł rok wcześniej – podał bank w raporcie półrocznym. Zysk banku...

zobacz więcej

Uncja złota kosztowała we wtorek ponad 1530 dolarów, najwięcej od kwietnia 2013 roku. W przeliczeniu na polską walutę cena kruszcu wzrosła do ponad 5915 zł, przebijając dotychczasowy rekord z września 2011 roku, który wynosił nieco ponad 5841 zł.

Polskim inwestorom z rynku metali szlachetnych pomaga – oprócz wzrostu cen – słabość złotego wobec amerykańskiej waluty. Obecnie za jednego dolara trzeba zapłacić ponad 3,86 zł, podczas gdy w 2011 roku było to średnio 2,96 zł.

Spektakularna hossa na rynku złota trwa od jesieni ubiegłego roku, gdy pod wpływem eskalacji konfliktu handlowego między USA a Chinami doszło do przeceny na światowych giełdach. Wtedy też pojawiły się pierwsze sygnały, że najważniejsze banki centralne mogą zejść z drogi normalizacji polityki pieniężnej, co dziś jest już faktem.

Gazeta przypomina, że na posiedzeniu pod koniec lipca amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła główną stopę procentową po raz pierwszy od grudnia 2008 roku. Europejski Bank Centralny prawdopodobnie zdecyduje się na taki ruch we wrześniu.

źródło:
Zobacz więcej