Ponad 28 lat w niewoli. Burmistrz Berlina wezwał do obrony demokracji

Budowa muru berlińskiego rozpoczęła się 13 sierpnia 1961 r. (fot. Keystone-France/Gamma-Keystone/Getty Images)

13 sierpnia 1961 r. rozpoczęła się budowa muru berlińskiego, który oddzielił zachodnią część Berlina od wschodniej na ponad 28 lat. Podczas obchodów 58. rocznicy burmistrz Berlina wezwał do obrony wolności, demokracji i praworządności.

Niemiecki dziennik: obecność żołnierzy USA w RFN leży w interesie obu stron

Niemiecki lewicowo-liberalny dziennik „Tagesspiegel” przekonuje, że stacjonowanie wojsk USA na terytorium Niemiec leży w interesie obu stron. Nie...

zobacz więcej

– Jesteśmy to winni szczególnie tym, którzy stracili życie pod berlińskim murem oraz tym, którzy przez całe swoje życie cierpieli z powodu podziału i jego następstw – cytuje burmistrza Michaela Müllera portal dw.com.

W programie wtorkowych uroczystości znalazło się nabożeństwo w Kaplicy Pojednania – w byłej „strefie śmierci”, złożenie wieńców przy Bernauer Straße i ceremonię pod obeliskiem upamiętniającym tragiczną śmierć osiemnastoletniego Petera Fechtera, uciekiniera z NRD.

Od 13 sierpnia 1961 r. granicy pilnowali wschodnioniemieccy funkcjonariusze, a na ulicach rozpoczęto rozstawianie blokad drogowych wykonanych z drutu kolczastego.

Mieszkańcy zachodniej części Berlina nie mogli swobodnie podróżować do NRD już od 1 czerwca 1952 r. Porozumienie o przepustkach zawarto dopiero w roku 1963 od tego czasu zachodni mieszkańcy mogli odwiedzać krewnych we wschodniej części miasta.

W nocy z 9 na 10 listopada 1989 r. mur upadł – wszystkie miejsca graniczne między wschodnią i zachodnią częścią zostały otwarte. W tym przejścia na zewnętrznej granicy Berlina i granice między NRD i RFN. Szacuje się, że w ciągu 28 lat istnienia muru zginęło od 80 do 200 osób, które próbowało go przekroczyć. W tym czasie wykopano też 75 tuneli.

źródło:
Zobacz więcej