RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wpłynęło 3,2 mln wniosków o 500 Plus. Prawie 2 mln już rozpatrzono

W ramach świadczeń wychowawczych dla pierwszych dzieci objętych programem 500 Plus od lipca wypłacono już niemal 700 mln złotych (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)
W ramach świadczeń wychowawczych dla pierwszych dzieci objętych programem 500 Plus od lipca wypłacono już niemal 700 mln złotych (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

Rodzice i opiekunowie złożyli już ponad 3,2 mln wniosków o świadczenie 500 Plus – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Bożena Borys-Szopa dodała, że w ramach świadczeń wychowawczych dla pierwszych dzieci objętych programem 500 Plus od lipca, wypłacono już niemal 700 mln złotych, a więc 1,4 mln świadczeń.

Główny ekonomista PO: 500 Plus nie powinno być wypłacane wszystkim rodzinom

– Mogę tylko powtórzyć, co wiele razy było mówione: 500 Plus nie powinno być z automatu wypłacane w tych rodzinach, w których porzuca się pracę....

zobacz więcej

Minister oceniła, że samorządy sprawnie realizują to zadanie. Gminy wydały do tej pory 1,9 mln informacji o przyznaniu świadczenia, co stanowi 60 proc. wszystkich złożonych wniosków.

Na rozpatrzenie wniosków samorządy mają trzy miesiące. Minister poinformowała, że na ponad 2470 gmin około 100 nie rozpoczęło jeszcze wypłat. Zwróciła się do nich z apelem o niezwlekanie z wypłatami. Przypomniała też, że świadczenie 500 Plus przysługuje na wszystkie dzieci bez względu na dochody rodzin.

Także świadczenie w ramach rządowego programu Dobry Start wypłacane raz w roku na zakup wyprawki szkolnej w wysokości 300 złotych przysługuje każdemu uczniowi niezależnie od dochodów.

Jak poinformował wiceminister resortu Stanisław Szwed, do tej pory złożono ponad 1,7 mln wniosków o wyprawkę szkolną. Przypomniał o zmianach w programie, które weszły w życie 1 sierpnia tego roku. O wsparcie mogą się ubiegać także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych.

Przysługuje ono nadal na dzieci uczące się w szkole do ukończenia przez nie 20. roku życia, a w przypadku dzieci z odpowiednim orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność - do ukończenia 24. roku życia.

Wiceminister Stanisław Szwed przypomniał, że wnioski w programie Dobry Start składać można do końca listopada.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej