Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Zełenski oferuje obywatelstwo prześladowanym Rosjanom

W dekrecie Zełenski nakazuje przygotowanie projektu odpowiedniej ustawy (fot. Alexander Reka\TASS/Getty Images)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret, którego efektem mają być ułatwienia w przyznawaniu obywatelstwa ukraińskiego Rosjanom prześladowanym w swoim kraju i cudzoziemcom walczącym po stronie Kijowa w konflikcie we wschodniej części Ukrainy.

Moskwa: 60 tys. osób na demonstracji w obronie wolnych wyborów

W Rosji policja zatrzymała 352 osoby, uczestniczące w demonstracjach w obronie wolnych wyborów.

zobacz więcej

W dekrecie Zełenski nakazuje przygotowanie projektu ustawy, mającej „ułatwić proces otrzymania ukraińskiego obywatelstwa przez rosyjskich obywateli, którzy byli prześladowani z powodu swych przekonań politycznych”. Ma ona też „zoptymalizować” procedurę azylową.

Rosyjska gazeta „Wiedomosti” przypomniała, że w lipcu Zełenski przyznał ukraińskie obywatelstwo dziewięciu cudzoziemcom, których nazwisk wtedy nie opublikowano. Wśród nich było pięciu Rosjan, w tym pochodzący z Petersburga Nikita Makiejew, który walczył w 2014 roku w ukraińskim batalionie „Azow”.

Prezydent Zełenski obiecał w kwietniu, kiedy został wybrany na najwyższe stanowisko w państwie, przyznanie obywatelstwa ukraińskiego Rosjanom, którzy „cierpią” w swoim kraju.

– Doskonale wiemy, co tak naprawdę oznacza rosyjski paszport – deklarował wtedy ironizując, że jest „to prawo do bycia aresztowanym za udział w pokojowym proteście, do braku wolnych, opartych na prawdziwej rywalizacji wyborów, do tego, by zapomnieć, że istnieją przyrodzone prawa człowieka i wolności obywatelskie”.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w kwietniu dekret upraszczający procedury przyznawania obywatelstwa Federacji Rosyjskiej mieszkańcom prorosyjskich samozwańczych republik ludowych - Ługańskiej i Donieckiej w Donbasie.

Putin podpisał dekret o uproszczonym obywatelstwie dla mieszkańców Donbasu

Prezydent Władimir Putin podpisał dekret o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego...

zobacz więcej

Dekret głosił, że „osoby stale mieszkające na terytoriach poszczególnych rejonów obwodu donieckiego i ługańskiego mają prawo zwrócić się z wnioskami o nadanie obywatelstwa Federacji Rosyjskiej w trybie uproszczonym”.

W lipcu Putin podpisał kolejny dekret o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy. Dotyczył on osób znajdujących się na terenie Rosji, a wcześniej mieszkających w Donbasie. Rozszerzał też zakres kwietniowego dekretu.

Prezydent Putin, po kwietniowym oświadczeniu Zełenskiego w sprawie obywatelstwa dla Rosjan, podkreślił, że jeśli Rosja nada swoje obywatelstwo Ukraińcom, a Ukraina swoje Rosjanom, wówczas kraje szybko dojdą do „wspólnego mianownika”: „będziemy mieli wspólne obywatelstwo”. Zauważył, że Ukraińcy i Rosjanie to bratnie narody. – Co więcej, w ogóle uważam, że w rzeczywistości jest to jeden naród, który ma swoje cechy charakterystyczne – kulturowe, językowe, historyczne – dodał rosyjski prezydent.

Rosja już przeszłości wydawała swe paszporty mieszkańcom separatystycznych regionów Gruzji, Abchazji i Osetii Południowej, a potem – w 2008 roku – podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej uzasadniała swoje działania potrzebą obrony obywateli rosyjskich.

źródło:

Zobacz więcej