Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Sondaż na dwa miesiące przed wyborami – zmartwienie dla Kukiza i ludowców

Dwie listy wyborcze – według wyników badania pracowni Kantar – znalazłyby się poza Sejmem (fot. arch. PAP/Marcin Obara)

Gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie, na listę wyborczą Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia zdecydowałoby się zagłosować 44 proc. Polaków – wynika z sondażu Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24. To o dwa punkty procentowe więcej niż w badaniu tej samej pracowni z połowy lipca. Na podium znalazła się także – bez zmiany poparcia – Koalicja Obywatelska, a za nią blok Lewicy (SLD, Wiosny i Partii Razem).

Koalicja Obywatelska z największą spośród innych stratą do Sejmu

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w niedzielę, na Prawo i Sprawiedliwość swój głos oddałoby 44,9 proc. badanych – wynika z sondażu pracowni Social...

zobacz więcej

Na listę KO – tworzoną przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną, Inicjatywę Polską i Zielonych – głos oddało 27 proc. respondentów – tyle samo, co w badaniu z 15 lipca. Trzecie miejsce przypadło Lewicy, która otrzymała poparcie 11 proc. badanych.

Próg wyborczy przekroczyła także Konfederacja KORWiN i Ruch Narodowy, z wynikiem 5 proc.

Poza Sejmem znalazła się wspólna lista Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz’15, których liderzy w ubiegłym tygodniu podpisali porozumienie programowe. Głos na tę listę zadeklarowało 4 proc. ankietowanych. Progu nie przekroczyli także Bezpartyjni Samorządowcy, z poparciem na poziomie 1 proc. respondentów.

5 proc. badanych na pytanie, kogo poparliby w nadchodzących wyborach parlamentarnych, udzieliło odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem(-am”), a 3 proc. odmówiło odpowiedzi.

Sondaż telefoniczny pracowni Kantar dla „Faktów” przeprowadzono w dniach 12-13 sierpnia 2019 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wynosiła 1003 osoby.

źródło:
Zobacz więcej