Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Susza rolnicza niemal w całym kraju. Polska wnioskuje do UE o pomoc klęskową

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o uruchomienie specjalnej pomocy klęskowej dla Polski. Niemal w całym kraju panuje susza rolnicza. Zbiory owoców są niższe od ubiegłorocznych o około 20-30 proc.

Susza w centrum i na północy kraju. Szczególnie dotyka rolnictwo

Na terenie Polski występuje susza rolnicza; najgorzej jest w centralnej i północnej części kraju –poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i...

zobacz więcej

W gminach pracuje ponad półtora tysiąca komisji szacujących straty na areałach o łącznej powierzchni 1,8 mln hektarów.

Pracę zakończyło niespełna 250 komisji. Jak poinformował wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, to około 10 proc. raportów, na które czeka resort, bo wszystkich komisji w sumie powinno być około 2,5 do 3 tys. Resort zapowiada, że konkretna pomoc zostanie skierowana do producentów rolnych, kiedy raport będzie dotyczył ok 40-50 proc. gmin.

Według szacunków ministerstwa rolnictwa w tym roku mniejsze niż w ubiegłym są zbiory owoców – o ok. 20-30 proc. Przewidywane są natomiast większe zbiory zbóż.

Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach obejmującego okres od 10 czerwca do 11 sierpnia, susza rolnicza dotknęła 15 województw, poza warmińsko-mazurskim. Najbardziej ucierpiały woj. lubuskie, wielkopolskie i łódzkie. Instytut stwierdził suszę we wszystkich typach monitorowanych upraw.

Jeśli chodzi o powierzchnię, najwięcej jest zagrożonych upraw krzewów owocowych (ponad 35 proc. powierzchni), kukurydzy i roślin strączkowych. Upraw zbóż jarych zagrożonych suszą jest prawie 6 proc.

Rząd zapowiada, że rolnicy, podobnie jak w roku ubiegłym, dostaną jednorazową pomoc liczoną od hektara upraw, zaś minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o uruchomienie specjalnej pomocy klęskowej dla Polski. Wniosek ten został przesłany do Brukseli tydzień temu. – Szacowane potrzeby to około miliard złotych – powiedział minister.

źródło:
Zobacz więcej