Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Facebook gromadził dane biometryczne. Firmie grozi wielomiliardowa kara

Sąd w San Francisco odrzucił apelację, którą wniósł portal (fot. Jaap Arriens/NurPhoto/Getty Images)

Sąd w San Francisco orzekł, że Facebook nielegalnie gromadził dane milionów użytkowników, korzystając z funkcji rozpoznawania twarzy na zdjęciach. Szacuje się, że firma może zapłacić aż 35 mld dolarów kary.

Gigantyczna kara dla Facebooka. Firma będzie musiała zapłacić miliardy dolarów

Facebook zapłaci rekordową karę. Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) nałożyła na Facebook karę około pięciu miliardów dolarów za niezgodne z...

zobacz więcej

Sąd w San Francisco odrzucił apelację, utrzymując w mocy decyzję o tym, że portal nielegalnie gromadził dane biometryczne użytkowników ze stanu Illinois. Mowa o danych zbieranych dzięki opcji rozpoznawania twarzy na fotografiach, które są zamieszczane przez użytkowników Facebooka na portalu.

– Dane biometryczne są tak wrażliwe, że jeśli ich bezpieczeństwo zostanie naruszone, nie ma drogi ratunku – mówi Shawn Williams, prawnik poszkodowanych.

– To nie numer karty czy pesel, które można zmieniać. Nie możesz zmienić swojej twarzy – dodaje.

Do sprawy odniósł się sam Facebook. W wydanym komunikacie stwierdzono, że portal „zawsze ujawniał, że korzysta z technologii rozpoznawania twarzy” oraz – że użytkownicy mogą te opcje „włączyć lub wyłączyć w dowolnym momencie”.

Przepisy stanu Illinois o ochronie danych biometrycznych zakładają, że za każde naruszenie prawa w tym zakresie można zapłacić 1000 dolarów kary, a jeśli działanie jest popełniane z premedytacją – 5000 dolarów. Sprawa dotyczy nawet ok. 7 mln użytkowników, więc portal może zostać obciążony kwotą od 7 do 35 mld dolarów kary.

źródło:
Zobacz więcej